Hasiči uhasili v Českém Švýcarsku dva sektory na jih od řeky Kamenice. Dál vyhledávají skrytá ohniska

Hasičům v Českém Švýcarsku, které před 13 dny zasáhl ničivý lesní požár, se v pátek podařilo zcela uhasit dva sektory, které se nacházejí na jih od řeky Kamenice. Na místě zůstalo jen několik hasičů, kteří na oblast dohlížejí. Novinářům to v pátek večer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči místo zásahu rozdělili na čtyři sektory.

Hřensko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správa národního parku České Švýcarsko chce ponechat obnovu lesa po rozsáhlém požáru převážně na přírodě

Správa národního parku České Švýcarsko chce ponechat obnovu lesa po rozsáhlém požáru převážně na přírodě | Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Většina sil a prostředků se v pátek podle Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice. Nejvíc práce mají hasiči i nadále v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

Hasiči mají po Hřensku zničené boty a oděvy. Materiál měl vydržet roky, bude třeba nový, říká starosta

Číst článek

Hasiči ohnisko ještě ráno uhasili. Drobná ohniska tam však hasili hasiči celý den a zřejmě v tom budou pokračovat také v sobotu. Několik skrytých ohnisek se podařilo uhasit kolem Oltářního kamene.

Dílčí úspěchy jsme zaznamenali také v oblasti Bouřňáku, nejvíce problémů je ale stále na jeho vrcholu, uvedl Kavka. Vrtulníky tam v pátek shazovaly vodu, protože skrytá ohniska se, stejně jako nad Hřenskem, objevují ve skalních štěrbinách.

Další významné úspěchy se v pátek podařily hasičům u Větrovce, kde také uhasili několik ohnisek. Přesunutí sil a prostředků z jižních sektorů na sever pomohlo k rychlejšímu postupu a likvidaci více ohnisek, zhodnotil páteční strategii zásahu mluvčí.

S požárem v Hřensku znovu pomohou italská letadla Canadair. Na místě jsou i hasiči ze Slovenska

Číst článek

Letadla a drony

V noci a v sobotu ráno se do terénu znovu vypraví drony vybavené termokamerami. Vydají se na průzkum všech sektorů. Do hasebních prací se v pátek odpoledne zapojily dva speciální letouny Canadair z Itálie, které v parku pomáhaly už před týdnem. Musely se ale vrátit do Itálie, kde také vypukl velký požár.

Letadla pojmou 6000 litrů vody. Speciály v pátek nahradily dvě letadla s nádržemi na 3000 litrů vody, vrátily se do Švédska. Hasičům významně pomohla tzv. taktika vláčku, kdy vrtulníky létaly za sebou a shazovaly vodu na jedno konkrétní ohnisko.

Polní kuchyň z Terezína vaří pro hasiče ve Hřensku. Přivezlo ji auto z konce druhé světové války

Číst článek

Návrat k normálu

Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček v pátek odpoledne řekl, že se sektory postupně budou předávat národnímu parku. Nicméně i po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou moct vrátit domů, až hasiči vyhlásí likvidaci požáru. Předpoklad byl, že nastane už v pátek, ale komplikací je horko a nedostatek deště, uvedl odpoledne Vlček.

Termín likvidace se posunul a zatím podle ředitele není jasné, kdy bude vyhlášena. O návratu turistů bude jednat národní park s ministerstvem životního prostředí a obcemi v okolí. Výrazně poničené jsou soutěsky ve Hřensku, Pravčická brána by měla být v pořádku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme