Primátor Hřib po schůzce s Babišem: Nechci v Praze stavět úřednické ghetto

Zástupci vlády a Prahy se na čtvrtečním společném jednání shodli na prioritě dostavby Pražského okruhu s označením 511 či železnici na Letiště Václava Havla. Řekl to po jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Strany se naopak neshodly například v otázce Letňan, kde by podle Babišových představ měla vzniknout tzv. vládní čtvrť, která by na jednom místě soustředila úředníky z několika ministerstev. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) to není vhodné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Zdeněk Hřib | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Praha podle Hřiba na čtvrtečním setkání apelovala na to, aby stát postavil vnější okruh kolem Prahy i železnici do Kladna a Letiště Václava Havla. Financovat by měl stát podle jeho představ i stavbu městského okruhu. „Rádi bychom jednali také o převodu nějakého areálu, který momentálně stát nevyužívá a přitom je vhodný k přestěhování magistrátu,“ uvedl. Magistrát totiž podle něj tíží vysoké náklady na působení ve Škodově paláci.

Primátor Hřib: 1,7 milionu za ohňostroj je zbytečně moc. Mohla by ho nahradit světelná show

Číst článek

Vláda v programovém prohlášení uvádí, že do roku 2021 zahájí stavbu „klíčové části Pražského okruhu D0 511 mezi Běchovicemi a D11“. Babiš ve čtvrtek řekl, že se jedná o prioritu. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) se chystá zahájení výkupů pozemků pro ochranná pásma a projektování ochranných pásem. S ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) má kvůli projektu domluvenou schůzku. „Chceme nastavit spolupráci ohledně výkupů stavby 511,“ dodal Scheinherr.

Jiný pohled na Letňany

Shoda mezi Prahou i vládou je podle Babiše v otázce železnice z Prahy na letiště, naopak názory se rozcházejí ohledně úřednické čtvrti. „Primátor se vyjádřil, že se mu to nelíbí,“ uvedl Babiš. Doufá, že Hřib změní názor poté, co se s ním lépe seznámí a uvidí příslušnou prezentaci.

Babiš píše primátoru Hřibovi. Chce oživit plán na vládní čtvrť v Letňanech za 10 miliard

Číst článek

„Můj pohled je stále takový, že není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto,“ řekl Hřib. V Letňanech chce podle něj město rezidenční čtvrť či novou nemocnici pro sever metropole.

Babiš a generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu však odmítli, že by byla v plánu monotematická čtvrť. „Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská,“ konstatoval Babiš.

Pozemky, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních. V listopadu Babiš uvedl, že v letňanském komplexu by by mohlo být více než 10 tisíc zaměstnanců, výstavba by stála 10 miliard korun. Podle šéfky úřadu pro zastupování státu by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy či částečně resort kultury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme