Primátor Hřib po schůzce s Babišem: Nechci v Praze stavět úřednické ghetto

Zástupci vlády a Prahy se na čtvrtečním společném jednání shodli na prioritě dostavby Pražského okruhu s označením 511 či železnici na Letiště Václava Havla. Řekl to po jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Strany se naopak neshodly například v otázce Letňan, kde by podle Babišových představ měla vzniknout tzv. vládní čtvrť, která by na jednom místě soustředila úředníky z několika ministerstev. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) to není vhodné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Zdeněk Hřib | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Praha podle Hřiba na čtvrtečním setkání apelovala na to, aby stát postavil vnější okruh kolem Prahy i železnici do Kladna a Letiště Václava Havla. Financovat by měl stát podle jeho představ i stavbu městského okruhu. „Rádi bychom jednali také o převodu nějakého areálu, který momentálně stát nevyužívá a přitom je vhodný k přestěhování magistrátu,“ uvedl. Magistrát totiž podle něj tíží vysoké náklady na působení ve Škodově paláci.

Primátor Hřib: 1,7 milionu za ohňostroj je zbytečně moc. Mohla by ho nahradit světelná show

Číst článek

Vláda v programovém prohlášení uvádí, že do roku 2021 zahájí stavbu „klíčové části Pražského okruhu D0 511 mezi Běchovicemi a D11“. Babiš ve čtvrtek řekl, že se jedná o prioritu. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) se chystá zahájení výkupů pozemků pro ochranná pásma a projektování ochranných pásem. S ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) má kvůli projektu domluvenou schůzku. „Chceme nastavit spolupráci ohledně výkupů stavby 511,“ dodal Scheinherr.

Jiný pohled na Letňany

Shoda mezi Prahou i vládou je podle Babiše v otázce železnice z Prahy na letiště, naopak názory se rozcházejí ohledně úřednické čtvrti. „Primátor se vyjádřil, že se mu to nelíbí,“ uvedl Babiš. Doufá, že Hřib změní názor poté, co se s ním lépe seznámí a uvidí příslušnou prezentaci.

Babiš píše primátoru Hřibovi. Chce oživit plán na vládní čtvrť v Letňanech za 10 miliard

Číst článek

„Můj pohled je stále takový, že není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto,“ řekl Hřib. V Letňanech chce podle něj město rezidenční čtvrť či novou nemocnici pro sever metropole.

Babiš a generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu však odmítli, že by byla v plánu monotematická čtvrť. „Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská,“ konstatoval Babiš.

Pozemky, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních. V listopadu Babiš uvedl, že v letňanském komplexu by by mohlo být více než 10 tisíc zaměstnanců, výstavba by stála 10 miliard korun. Podle šéfky úřadu pro zastupování státu by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy či částečně resort kultury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme