Primátor Hřib: Na umístění repliky Mariánského sloupu neměl sochař Váňa právo

Sochař Petr Váňa neměl právo umístit na Staroměstské náměstí repliku Mariánského sloupu ze 17. století, protože mu schází povolení hlavního města jakožto vlastníka pozemků. Novinářům to v pondělí řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Sochař Váňa umístil o víkendu část zábradlí sloupu a od té doby ji on a jeho spolupracovníci na místě hlídají.

Praha (Aktualizováno: 16:19 17. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Váňa se domnívá, že má na stavbu právo, protože má platné stavební povolení. S tímto argumentem Hřib nesouhlasí. „To je jenom osvědčení státu o tom, že stavba neporušuje požární nebo hygienické předpisy, ale chybí to zásadní, a to je souhlas vlastníka, který prostě potřebujete, pokud chcete něco postavit na cizím pozemku,“ řekl Hřib.

Sochař Váňa umístil na Staroměstské náměstí část repliky Mariánského sloupu, happening pokračuje

Číst článek

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo.

Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.

Právě rozhodnutí zastupitelstva podle Hřiba deklaruje, že Váňa nemá k umístění sloupu právo. „Velice mě mrzí, že snahy o obnovu Mariánského sloupu provází opakovaně protiprávní jednání,“ uvedl Hřib.

Dodal, že i když příznivci sloupu mluví o tom, že má být jeho umístění aktem smíření, jejich snahy spíše vyvolávají spory a společnost rozdělují. V dřívějších dokumentech je podle něj navíc vždy uvedeno, že stavební povolení nenahrazují nutnost uzavřít nájemní vztah na pozemek a že převzetí sloupu musí schválit zastupitelstvo.

Sochař má nyní u již umístěné části balustrády přistaven petiční stánek, na který není potřeba žádné povolení, jelikož jej chrání svoboda shromažďování.

V sobotu městská policie pokutovala sochařova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. O rozebrání dlažby se Váňa a jeho spolupracovníci pokusili už koncem května, po zásahu strážníků museli dát místo do původního stavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme