Hrobníci pokřtili novou knihu o pohřbívání, má vyvrátit mýty

Veselo bylo před pár dny na patologii 1. Lékařské fakulty v Praze. Sešli se tam hrobníci a jejich přátelé, aby společně uvedli v život novou knihu. A to knihu Pohřbívání a hřbitovy. Jejími autory jsou dva zkušení hrobníci, kteří chtějí vykořenit mýtus o svých kolezích, kteří opilí padají do hrobů. Proto popsali, co všechno hrobnické řemeslo obnáší a kniha je podle nich určena pro všechny hrobníky a správce pohřebišť, kteří si chtějí dále zvyšovat svoji kvalifikaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky za zesnulé na jihlavském hřbitově | Foto: Olga Štrejbarová

Novou knihu hrobníci neposypali hlínou, ale celkem tradičně a konzervativně pokřtili šampaňským. Zhostil se toho bývalý policista, který dnes přednáší o závislosti na drogách a zároveň je hrobníkem ve středočeské vísce Třebotov - Jaroslav Šejvl.

„Je tam jak správně, nebo ideálním způsobem vykopat hrob tak, aby byly zabezpečeny všechny bezpečnostní náležitosti, aby nedošlo ke zranění. Jakým způsobem pietně pohřeb realizovat. Je tam prostě všechno, co by měl dobrý hrobník a dobrý správce pohřebiště znát a umět,“ řekl Šejvl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany

Jaroslav Šejvl je editorem a o knize tvrdí, že je první svého druhu v České republice. Kniha je v mnoha ohledem velmi odborná, však se na ní také podíleli odborníci od lékařů přes antropology až po zahradní architekty. Podle hrobníka a předsedy hrobnického cechu Davida Stejskala je to praktický manuál pro hrobníky.

„Máme vyčleněný pozemek pro takzvaný cvičný hřbitov, kde se uchazeči o to budou učit, otvírat hrobky,“ sdělil Radiožurnálu Stejskal.

David Stejskal zavedl systém vzdělávání hrobníků, etický kodex a všemožně se snaží pozvednout jejich prestiž. Aby veřejnost neměla hrobníky spojené jen s rumem.

U Stejskalů v Říčanech se hrobnictví pomalu stává rodinným povoláním. Kromě manželky je příležitostným hrobníkem i dcera Veronika, půvabná hnědovláska, o které by těžko někdo řekl, že kope hroby. Opak je pravdou.

Nová kniha Pohřbívání a hřbitovy je i velice praktická. Nabízí přehled zákonů a různých smluv, se kterými se lidé při zařizování pohřbů setkávají. Vzhledem k tomu, že smrt je jediná jistota, je takové knihy jistě zapotřebí.

Ľubomír Smatana, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme