Některé firmy hromadně testují zaměstnance, řeší tak povinnost testu po návratu ze zahraničí

Hromadným testováním zaměstnanců nebo vyžádáním čestného prohlášení ohledně splnění protikoronavirových nařízení vyřešily některé podniky povinnost nevpustit od pátku na pracoviště bez negativního testu na covid-19 zaměstnance, kteří se vrátili ze zahraničí. Další firmy požadují vyplnění příjezdového formuláře, interního formuláře o očkování či výsledku testu nebo to, aby informovali o cestě do ciziny a následném testu nadřízeného.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povinné testování po návratu z ciziny se netýká plně očkovaných lidí a těch, kteří nákazu prodělali v posledním půl roce (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Hospodářské komory České republiky zaměstnanec ale nemá povinnost zaměstnavateli sdělovat místo své dovolené.

Hlavní hygienička Svrčinová: Nechceme horší situaci, musíme dohlížet na příjezdy lidí ze zahraničí

Číst článek

Mluvčí komory Miroslav Diro sdělil, že zaměstnanec bez hrozby sankce může uvést i fiktivní adresu své dovolené. Vystavuje se však riziku, že by mohl být zodpovědný za případné škody na straně zaměstnavatele, pokud by se prokázalo, že nedodržel opatření a je původcem rozšíření covidu v podniku. Povinné testování po návratu z ciziny se netýká plně očkovaných lidí a těch, kteří nákazu prodělali v posledním půl roce.

„Jelikož nemáme právo ověřovat, kdo ze zaměstnanců trávil dovolenou v zahraničí, rozhodli jsme se po ukončení celozávodní dovolené hromadně otestovat PCR testy všechny zaměstnance,“ řekla mluvčí zlínské Kovárny Viva Kateřina Martykánová. Hromadné testování naplánovala firma i na pátek, aby pokryla zaměstnance, kteří se nyní vrací z dovolené. Čtrnáctidenní celozávodní dovolená ve firmě začíná 26. července a firma chce nabídnout zaměstnancům přímo v areálu testování PCR testy i před nástupem na ni.

Místo pobytu

Jak a kde budou zaměstnanci dovolenou trávit, nebude plošně zjišťovat ani skupina BR Group, podnikající v odvětvích průmyslových textilií, automobilového průmyslu a lehkého strojírenství. Po zaměstnancích ale budou chtít její společnosti čestná prohlášení, že po dovolené splní nařízení ohledně covidu. Prohlášení budou podle mluvčí Ivany Gračkové předkládat před odjezdem na ni.

Večírek na střeše Arcibiskupského paláce převezme hygiena. Podle policie se jednalo jen o přestupek

Číst článek

„Vycházíme z toho, že zaměstnavatel není oprávněn plošně zkoumat a zjišťovat, jak budou zaměstnanci trávit dovolenou, nebo vyžadovat nahlášení místa dovolené. Na druhou stranu je povinností zaměstnavatele vytvářet bezpečné podmínky pro výkon práce a proti zavlečení onemocnění na pracoviště,“ uvedl výkonný ředitel skupiny BR Group Petr Mitura.

Evidovat místa dovolených pracovníků nebude ani jihlavská Bosch Diesel. Očekává ale, že o cestě do zahraničí zaměstnanci informují svého nadřízeného, kterému po návratu z dovolené předloží negativní test. Podle zástupce jedné z podnikových odborových organizací Ladislava Melichara nicméně zůstává několik nejasností, například jak se bude postupovat, pokud by někdo negativní test nepředložil a již měl vyčerpanou veškerou dovolenou.

Operátor O2 připravil pro zaměstnance systém pro postup při návratu z dovolené, kde si budou evidovat v jaké zemi plánují dovolenou. Před návratem jim pak přijde e-mail, ve kterém budou mít informace o dalším postupu. Podle Kateřiny Mikšovské z tiskového oddělení firmy se totiž může stát, že lidé odjedou na dovolenou do země s nízkým rizikem nákazy koronavirem, ale v průběhu dovolené se tam riziko nákazy zvýší.

Interní systém

Na novou povinnost ohledně zahraničních dovolených se připravily i potravinářské řetězce. Například zaměstnanci Albertu vyplní interní on-line formulář se seznamem zemí, v nichž pobývali přes 12 hodin, a na základě toho s nimi bude firma komunikovat, jak správně dodržovat nařízení, uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

V červnu ubylo lidí bez práce. Nezaměstnanost oproti květnu poklesla o dvě desetiny na 3,7 procenta

Číst článek

Globus podle mluvčí Anety Turnovské nastavil interní systém tak, aby od každého zaměstnance měl ve stanové lhůtě čestné prohlášení. Internetový obchodník Mall novou povinnost zohlednil v docházkovém systému, do kterého pracující v kancelářích evidují negativní testy. Zaměstnanci z provozu musí negativní test dát vedoucímu při nástupu na první směnu, uvedla mluvčí Pavla Hobíková.

Podobné je to i v Komerční banky. Všichni její zaměstnanci včetně externistů podle mluvčího Michala Teubnera budou povinni výsledek testu, doklad o prodělání nemoci nebo o dokončeném testování zaznamenat do interní aplikace.

Zaměstnanci provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS musí od pátku hlásit zaměstnavateli veškeré zahraniční cesty a po návratu doložit doklad o bezinfekčnost, řekl novinářům za ČEPS Lukáš Hrabal. Povinnosti ohledně doložení bezinfekčnosti mají i pracovníci v Orlen Unipetrolu, který lidem vracejícím se z tuzemské dovolené dál nabízí podle mluvčího Pavla Kaidla i možnost testování samotesty na pracovišti.

‚Nic nového.‘

Zaměstnanci ČEZ musí doložit splnění podmínek pro vstup na pracoviště po návratu ze zahraničí přes novou intranetovou evidenci a vedoucí to musí kontrolovat, řekla mluvčí Alice Horáková.

Plně očkovaní se nemusí při návratu do Česka testovat. Od pátku bude stačit formulář

Číst článek

Pro většinu velkých stavebních a developerských firem nepředstavuje aktuální nařízení nic nového. „Podobná pravidla jsme měli nastavena. Každý zaměstnanec musel po návratu z dovolené mimo Českou republiku předložit negativní test na covid,“ uvedl mluvčí Central Group Ondřej Šťastný.

Metrostav podle mluvčího Vojtěcha Kostihy na základě aktualizovaných pravidel připravuje příkaz generálního ředitele. „V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem (nákazy) budou zaměstnanci vpuštěni na pracoviště za předpokladu, že budou nosit až do výsledku testu na obličeji respirátor,“ dodala mluvčí Strabagu Edita Novotná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme