Hromadnou dopravou mohou zákonodárci dál jezdit zdarma

Poslanci odmítli návrh Senátu na zrušení bezplatné veřejné dopravy pro ústavní činitele a schválili sněmovní verzi zákona. Ta některým funkcionářům omezuje cestovní náhrady, ale nadále zachovává bezplatné vnitrostátní letenky a vysoké diety při zahraničních cestách. Novelu ještě posoudí prezident republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tramvaji | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Miroslav Kalousek, šéf lidovců, ale zdůrazňuje, že senátní návrh neznamenal žádnou úsporu ve výdajích: "Senátní pozměňující návrh na jedné straně rušil bezplatné používání hromadné dopravy pro ústavní činitele, ale o 15 procent jim navyšoval cestovní náhrady a především zaváděl nové platové koeficienty. To, co schválila Sněmovna je velmi málo, ale přeci jen to znamená úsporu. Senátní návrh žádné úspor nepřináší."

Právě Kalousek původně navrhoval mnohem širší omezení náhrad zákonodárců, nicméně poslanci jeho verzi velmi zúžili a přistoupili je na omezení cestovních náhrad pro parlamentní funkcionáře. Ti si teď budou muset vybrat, jestli budou využívat služební auto s kartou na benzin nebo chtějí brát cestovní náhrady.

Zákonodárci si už dříve odmítli zrušit bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách. Omezili jen cestovní náhrady těm funkcionářům obou parlamentních komor, kteří využívají služební automobil s kartou na benzin a současně berou cestovní náhrady.

Podle přijatého návrhu si budou muset vybrat - buď budou dál používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se karty na benzin. Pro uvedené změny se vyslovilo 130 ze 172 přítomných poslanců. Jeden byl proti.

Platná právní úprava počítá s tím, že při vzdálenosti do 50 kilometrů jim náleží náhrady ve výši 40 procent platové základny, při vzdálenosti nad 50 kilometrů ve výši 45 procent platové základny, nad 150 kilometrů činí náhrada 50 procent platové základny a při vzdálenosti nad 250 kilometrů pobírají zákonodárci 60 procent platové základny. Od letošního 1. ledna činí základní hrubý plat poslanců a senátorů 54.500 korun. Nová platová základna je 50.400 korun, zbytek tvoří rozpuštění takzvaného třináctého platu.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme