Hrozba přívalových dešťů se vyplnila

Předpověď meteorologů, že Českou republiku zasáhnou v noci a zítra další přívalové deště, se vyplňuje. Na většině území předpokládali silné bouřky, ojediněle s kroupami. Podle Miloše Dvořáka z Českého hydrometeorologického ústavu by deště mohly zvednout hladiny některých řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak řekl Miloš Dvořák ČRo 1 - Radiožurnálu, lze na menších povodích očekávat dosažení 1., ojediněle i 2. stupně povodňové aktivity. Situace je vzhledem k dosavadním srážkám potenciálně nebezpečná zejména v povodí v oblasti Brd u řek Litavka, Klabava, Úslava. Částečně i na Šumavě u řek Černá a Úhlava. V neposlední řadě v povodí Ploučnice.

Prudký déšť už zatopil několik sklepů na Havlíčkobrodsku. Letní bouřka pokácela stromy na Ledečsku. Přívalové deště ochromily kolem 16. hodiny dopravu v části Brna. Bouřka s přívalovým deštěm se vpodvečer přehnala také nad částí Olomouckého kraje. Voda tam zaplavila několik sklepů. Hasiči vyjeli i k požáru domu, který zapálil blesk. Operační důstojník přerovských hasičů řekl, že přívaly dešťové vody zaplavily několik sklepů hlavně v nedalekých Hranicích. Hasiči museli navíc odklidit z tamní silnice jeden strom, který porazil silný vítr. Také prostějovští hasiči mají plné ruce práce s čerpáním vody ze zatopených sklepů hlavně v Konici. Po úderu blesku zachvátily ohnivé plameny střechu rodinného domu ve Střeni na Olomoucku.

Bouře řádila v podvečer i na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Tam zaplavila sklepy několika domů. Poprvé hasiči vyjeli k hořícímu poli u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku, potom likvidovali spadlé stromy na silnicích a čerpali vodu ze sklepů. Celkem vyjeli k více než dvaceti případům. Hasiči čistili i ucpané kanály na cestách, po kterých se valila voda. V Humpolci pak voda vnikla do výtahové šachty a sklepa domova důchodců. Nepřízeň počasí zasáhla také Třebíč a Náměšť nad Oslavou.

Aktuální předpověď počasí vysílá Český rozhlas 1 - Radiožurnál v každé své zpravodajské relaci.

Milan Kopp, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme