Hrozba stávky zdravotnických odborů trvá

Zdravotnické odbory vyzývají vládu k zastavení příprav privatizace zdravotnictví. Přeměna fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti povede podle nich k převodu majetku do soukromých rukou, které pak nezaručí zdravotnickou péči pro všechny. Výzvu vydali odboráři z nemocnic, které jsou řízené ministerstvem zdravotnictví přímo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačový tomograf | Foto: Vojenská nemocnice Olomouc

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger řekl, co konkrétně po vládě jejich svaz požaduje: "My vyzýváme vládu, aby přehodnotila situaci. Jak co se týče nelegislativních kroků, to znamená jakéhosi podivného způsobu využívání zákona o prodeji státního majetku pro transformaci fakultních nemocnic, tak aby přehodnotila i legislativní aktivitu a hledala východisko v úpravě zákona o neziskových zdravotnických zařízeních."

"Vyzýváme vládu, ministra zdravotnictví a ministra financí, aby okamžitě zastavili přípravu další privatizace zdravotnictví a aby zodpovědně spravovali veřejné prostředky, zachovali solidaritu a garantovali dostupnost zdravotní péče," připomněl dále Schlanger.

Splnění těchto požadavků jsou podle Schlangera odboráři připraveni prosazovat i formou stávky. Projednávání druhé vlny reformy zdravotnictví odložila vláda na zasedání příští týden, kdy ministr Tomáš Julínek předloží teze transformačního zákona.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme