Hrozba terorismu v Praze: mafián promluvil v MfD

Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s mužem, který může stát v pozadí teroristické hrozby v Praze. Jde o kosovského Albánce zvaného Princ Dobroši. Sociální demokraté mohou podpořit státní rozpočet, ale jen pokud ODS nebude chtít privatizovat ČEZ, píší Hospodářské noviny. Lidové noviny zjistily, že bývalý premiér Jiří Paroubek platil své soukromé spory z peněz státu. Členové kabinetu podle Práva mají k dispozici zabezpečované telefony, které nelze odposlouchávat. Ministři tyto přístroje však příliš nepoužívají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s kosovským Albáncem zvaným Princ Dobroši. Podle listu možná stojí v pozadí bezpečnostní hrozby, která teď visí nad Prahou. Tento bývalý drogový boss novinám přiznal, že zná Pákistánce Bhattiho, kterého zatkli minulý týden Norové kvůli podezření z přípravy teroristického činu. Spekuluje se, že stejný Pákistánec plánoval útok i v Praze a Dobroši mu při tom mohl pomáhat, protože hlavní město zná.

Motivem by Dobrošimu mohlo být to, že ho po útěku z norského vězení v polovině 90. let česká policie zatkla a poslala zpátky. Dobroši teď odmítá, že by měl cokoliv společného s terorismem. Svůj trest za pašování drog už si odpykal, z Prahy je prý vyhoštěn a snaží se založit legální podnikání v Kosovu. Jeho manželka a dvě děti stále žijí v české metropoli.

Jiří Paroubek v rozhovoru pro Hospodářské noviny říká, že ČSSD nejspíš podpoří návrh státního rozpočtu na příští rok, který vypracovala ODS. Sociální demokracie sice bude mít ještě podmínky, ale podle Paroubka se o nich dá jednat a zřejmě nebudou nesplnitelné.

Onou hlavní podmínkou je otázka privatizace - ČSSD bude chtít přesvědčit občanské demokraty, aby místo podílu ve společnosti ČEZ prodala vláda státní podíl Letiště Praha. Jinak ČSSD pro rozpočet hlasovat nebude. Paroubek si myslí, že ODS se nebude chtít vzdát jen kvůli privatizaci ČEZu sociálně demokratické podpory.

Bývalý premiér Jiří Paroubek řešil své aféry pomocí peněz od státu, píší Lidové noviny. Úřad vlády platil právníky, kteří měli na starosti například Paroubkovy spory s médii nebo takzvanou kakaovou aféru sociální demokracie. Přitom ze smluv, které mají Lidové noviny k dispozici, vyplývá, že některé úkoly elitních právníků nesouvisely s agendou vlády. Byly to záležitosti sociální demokracie nebo Paroubka osobně. Dva právníci za své služby dostali podle listu celkem přes 900 000 korun.

Michal Štička z Transparency International takové jednání nazývá "zneužitím administrativních zdrojů", protože právníci nehájili státní, ale privátní zájem. Paroubek se ovšem hájí tím, že kdyby nebyl premiérem, ony spory by patrně nemusel řešit. Nevidí tedy důvod, proč by je měl platit jako soukromá osoba.

Ministři mohou využívat zabezpečované telefony v rámci utajovaného vládního spojení, aby měli jistotu, že je nikdo neodposlouchává - informuje dnešní Právo. Členové kabinetu ale tuto možnost příliš nevyužívají, protože podle nich není potřeba. Někdy dokonce ani nevědí, že takzvané černé telefony v kanceláři mají - jako například obě ženy v nynější vládě.

Naopak utajované linky často využíval bývalý ministr vnitra František Bublan. K dispozici je má i prezident a někteří významní činitelé justice. Systém utajovaného vládního spojení funguje v České Republice od roku 1969. V posledních dvou letech se pracuje na jeho modernizaci, která by měla umožnit, aby šlo přenášet nejen hlas, ale i data nebo videokonference.

Marián Vojtek, Markéta Knotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme