Hrozbu ústavní stížností považuje prezident za nemístnou

Prezident Václav Klaus nesouhlasí s názorem Soudcovské unie, že hlava státu nemůže podle Ústavy odmítnout navrženého soudce. Argumenty šéfa Soudcovské unie Jaromíra Jirsy jsou pro prezidenta neobhajitelné. Radiožurnálu to řekl jeho mluvčí Petr Hájek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Michal Krumphanzl

"Prezident .republiky odmítl dopis předsedy Soudcovské unie ve všech bodech, ve kterých byl napsán. Z toho všeho plyne, že ze všech osob, které by soudci býti mohly a chtěly (a je jich jistě mnohem víc než oněch 55, které ministr spravedlnosti v této chvíli jako kandidáty předložil), jmenoval soudci 21 navržených čekatelů. U ostatních své rozhodnutí odložil. Prezident také soudí, že vyhrožovat mu ústavní stížností je zcela nemístné. Proto dopis zásadně odmítl," řekl Radiožurnálu Hájek.

"Jmenování soudců je z hlediska prezidenta republiky rozhodovacím procesem, a nikoli automatismem, a proto v žádném případě nemohu souhlasit s vaším výrokem, že 'prezident republiky nemá možnost rozhodnout se na základě vlastní úvahy, že soudce nejmenuje'," napsal Klaus. Podle něj ústava svěřuje prezidentu konkrétní pravomoci. Prezident, který rozhoduje, není povinen jmenovat konkrétní osobu do konkrétní funkce, míní Klaus.

Prezident Václav Klaus před dvěma dny podepsal rozhodnutí o jmenování 21 nových soudců. Seznam už poslal k podepsání i premiérovi Stanislavu Grossovi. Mluvčí Hradu Petr Hájek řekl, že ve skupině nových soudců jsou lidé, kterým už 30 let bylo, nebo tohoto věku dosáhnou letos.

Minulý týden prezident odmítl jmenovat 32 soudních čekatelů - je jim totiž méně než třicet let a podle Klause jsou na tak zodpovědnou funkci příliš mladí. Rozhodnutí prezidenta nejmenovat mladé kandidáty vzbudilo v justici značné pozdvižení. Předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa Klausův postoj považuje za protiústavní a doufá, že se čekatelé obrátí na Ústavní soud kvůli věkové diskriminaci.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme