Hrozí vesnickým hospodám zánik? Senát čeká ostrý souboj o protikuřácký zákon

UDÁLOST ROKU 2017. Letošek by Česku mohl přinést restaurace bez cigaret. V prosinci poslanci schválili druhou verzi vládního návrhu protikuřáckého zákona, nyní je na řadě Senát. Zákaz kouření se dotkne i vináren, kaváren nebo barů. A podniky nebudou moct mít ani stavebně oddělenou kuřárnu. Nová pravidla by měla platit od 31. května. Tento den vyhlašuje Světová zdravotnická organizace jako Světový den bez tabáku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření je hlavní příčina onemocnění rakovinou plic (ilustrační foto)

Kouření je hlavní příčina onemocnění rakovinou plic (ilustrační foto) | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Devátého prosince těsně před polednem ve sněmovně končí hlasování. Vládní návrh protikuřáckého zákona prošel 118 hlasy. Kabinet tak po třech letech prosadil v dolní komoře Parlamentu jednu ze svých priorit. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD měl radost.

„Ono je hezké podívat se na filmy z 50., 70. nebo 90. let a z dneška. Ty cigarety prostě zmizely. Já si myslím, že tento návrh je návrh pro zdraví,“ komentoval Ludvík výsledek hlasování.

Kuřárny budou muset zmizet také z kin, divadel, koncertních nebo výstavních síní a sportovišť. V podnicích pro kuřáky zůstanou pouze vodní dýmky - populární hlavně v čajovnách - a elektronické cigarety. Se schválenými omezeními nesouhlasí opoziční ODS.

Protikuřácký zákon je naprostý nesmysl, řekl Zeman. Vetovat ho ale nebude

Číst článek

„Rozumím tomu, že kouření má své negativní dopady, ale jako konzervativní politik jsem přesvědčen o tom, že tuto věc si musí lidé rozhodovat sami,“ vysvětlil její poslanec a lékař Bohuslav Svoboda.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má zákon za další regulaci podnikání. Asociace hotelů a restaurací vyzývá senátory, aby zákon vrátili sněmovně k dopracování. Kritizuje hlavně jeho další část - a sice požadavek, aby hostinští nalévali alkohol jen lidem, kteří nemůžou způsobit úraz nebo škodu.

Ohrozí venkovské podniky?

„Se zákazem kouření se velmi snadno vyrovnají gastronomické provozy, restaurace ve městech a podobně, protože mnoho z nich už je v současné době nekuřáckých. Největší dopad vidíme, a on jednoznačně přijde, na venkovské pohostinství,“ říká šéf asociace Václav Stárek.

Hlasování o protikuřáckém zákoně bude patřit k nejsledovanějším na příští schůzi Senátu - ta začne 18. ledna. Prezident Miloš Zeman neplánuje zákon vetovat, protože je - jako kuřák - ve střetu zájmů. Pokud novinka projde, bude Česko 19. evropskou zemí, kde bude podobné omezení platit.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme