Hrozí, že někteří pojištěnci budou lékaři odmítnuti?

Možná už v příštích dnech začnou lékaři odmítat některé pacienty menších zdravotních pojišťoven. Limity pro čerpání péče, které lékaři uzavírají s jednotlivými pojišťovnami na celé pololetí, totiž mohou být vyčerpány. Jak na víkendovém sněmu České stomatologické komory v Brně uvedl její prezident Jiří Pekárek, postihne to i jejich pacienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zubař a pacientka | Foto: AMI Communications

Toto tvrzení sice vzápětí zpochybnil ministr zdravotnictví David Rath tím, že úhradová vyhláška se stomatologů netýká. Podle Pekárka jde ale o obecně nastavené limity na základě loňské dohody premiéra Paroubka s tehdejší ministryní zdravotnictví Emmerovou a právě Davidem Rathem, tehdy prezidentem České lékařské komory.

"Těch peněz bude ubývat. Limity budou vyčerpány, domnívám se, právě teď - v květnu, na přelomu května a června. Zvláště u pojištěnců malých pojišťoven to znamená, že to zdravotnické zařízení má poměrně málo peněz, a v případě zubních lékařů, když například v minulém roce nedělalo protetiku, neutratilo za ni mnoho peněz, tak dneska nemá dostatek zdrojů a musí pacienty přeobjednávat na další pololetí," upozornil Pekárek.

Proti konkrétní podobě a způsobu prosazování takzvaných rámcových smluv se zdravotními pojišťovnami se na svém sněmu v Brně ostře postavila právě Česká stomatologická komora. Proto oslovila vládu otevřeným dopisem, ve kterém postup ministra zdravotnictví Davida Ratha označila za nezákonný a některá ustanovení příslušné vyhlášky dokonce za protiústavní.

Ministr David Rath podle zubařů porušil zákon, když vyhlášku o rámcových smlouvách předložil legislativní radě vlády bez předchozích vzájemných jednání. Některá její ustanovení navíc považují za protiústavní. Ministr Rath ale tvrdí, že kdyby takový krok neudělal, odnesli by to pacienti: " Já musím velmi rychle vydat tuto vyhlášku, protože zúčastněné strany - tedy na jedné straně poskytovatelé a na druhé zdravotní pojišťovny - nebyly schopny dohodnout se na textu této rámcové smlouvy. Takže ministerstvo musí zasáhnout, aby zachovalo dostupnou a kvalitní zdravotní péči, protože bychom jinak neměli žádné zařízení se smlouvou s pojišťovnou."

Proti Rathovu návrhu se postavili také zástupci malých nemocnic. Dohodovací řízení o rámcových smlouvách bylo tento týden přerušeno, protože z něj zástupci nemocnic na protest odešli.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme