OBRAZEM: Týden po ničivém tornádu. Zničené obce na jižní Moravě očima fotografa iROZHLAS.cz

Minulý čtvrtek zasáhlo jižní Moravu nejsilnější zdokumentované tornádo v historii Česka. Meteorologové mu přiřadili stupeň F4 na Fujitově stupnici. Podle této kvalifikace dosahuje vítr v nárazech rychlosti 330 až 420 km/h. Týden po přírodní katastrofě se do nejpostiženějších obcí vydal fotograf serveru iROZHLAS.cz a zdokumentoval, jak to na místě vypadá nyní.

Fotočlánek Hrušky/Moravská Nová Ves Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek 24. června večer se podle meteorologů vyskytly velmi silné bouře, z nichž některé byly takzvané supercely.

„Supercela, která postupovala z Horního Rakouska přes Břeclavsko a Hodonínsko dále do Zlínského kraje, byla přibližně v čase 19.10 až 19.45 provázena silným tornádem, které způsobovalo při povrchu značné škody v pásu dlouhém 26 kilometrů a širokém až 700 metrů,“ napsali ve zprávě.

Úklid, opravy a demolice v obci Mikulčice poničené tornádem. Dobrovolníci. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tornádo nejvíc zničilo obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.

Šest lidí kvůli přírodní pohromě zemřelo, materiální škody dosáhnou podle prozatímních odhadů nejméně 15 miliard korun. Poničeno bylo na 1200 domů, nejméně 150 z nich bude nutné zbourat. Kromě budov tornádo zasáhlo například zemědělské plochy včetně vinic.

Jak některé z obcí vypadají týden po ničivé katastrofě, zachytil fotograf server iROZHLAS.cz. Všechny snímky najdete v přiložené fotogalerii.

Úklid, obnova a demolice v obci Hrušky týden po zpustošení tornádem. Stánek dobrovolníků. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

René Volfík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme