Hrůzné činy nacismu nesmí být zapomenuty, napsal Sobotka ke dni obětí holokaustu

Evropa si připomíná Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Na 27. leden připadá výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince. Na místě tehdy vojáci našli přes sedm tisíc vyčerpaných a hladových lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Hrůzné činy nacismu nesmí být zapomenuty,“ napsal dnes na svém facebooku premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Připomínání je mimořádně aktuální zvláště v dnešní době, kdy nejrůznější extremisté, xenofobové a rasisté šíří se vzrůstající intenzitou ve společnosti nenávist a strach. Je odpovědností nás všech, abychom podobnému šíření zla bránili. I proto je nutné připomínat si oběti a také hrdiny této doby, lidi, kteří proti nacistům a jejich činům bojovali a kteří často zaplatili za své hrdinství cenou nejvyšší,“ doplnil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropa si připomíná Mezinárodní den památky obětí holokaustu, o kterém mluvil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát

Památku obětí dnes minutou ticha uctila Poslanecká sněmovna. Vzpomínkové setkání se uskutečnilo i v Senátu.

Vzpomínková setkání se odehrávají po celé Evropě. Například v Británii si připomenou hrdinství sira Nicholase Wintona, který zachránil 669 převážně židovských dětí z nacisty okupovaného Československa.

Británie si v Den obětí holokaustu připomene sira Nicholase Wintona

Číst článek

Podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta se ale lidé z toho, co se stalo, příliš nepoučili.

Bývalý německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) | Foto: Reuters

„Šoa, holokaust je tragicky výjimečná událost v lidských dějinách a vždy slyšíme: ‚Nikdy již více, toto se nesmí opakovat, musíme si na to dát pozor‘. Zároveň si to Židé v Evropě připomínají za situace, kdy se cítí nejvíce ohroženi od druhé světové války,“ upozorňuje Pavlát.

Řada Židů kvůli své bezpečnosti odchází například z Francie do Izraele.

„Loni odešlo z Francie do Izraele přibližně 7800 Židů, rok předtím 7200. A to mluvíme pouze o Francii, kde je ta situace nejnapjatější a nejvýbušnější. Jistě by bylo dobré znát statistiky, pokud existují, z Belgie, ze Švédska nebo z Holandska,“ doplňuje ředitel Židovského muzea v Praze.

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme