Konkurzní správce H-Systemu nebude tlačit na rychlé vystěhování lidí z Horoměřic. Vyzval je ke komunikaci

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport nechce po uplynutí měsíční lhůty k vystěhování lidí z domů v Horoměřicích přistoupit k unáhleným a překotným krokům. Klienti zkrachovalé společnosti tak nebudou muset své byty opustit ihned. Obyvatele Monsport znovu vyzval, aby ho kontaktovali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Drdácká (vpravo), jedna z obyvatelek domů v Horoměřicích, které by měli lidé podle Nejvyššího soudu do měsíce vyklidit. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman se kvůli kauze v úterý sejde s předsedy Ústavního soudu (ÚS) Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu (NS) Pavlem Šámalem. Oba pozvání přijmou.

Lhůta k vystěhování vyprší 23. srpna. Správci i předseda věřitelského výboru jsou ale připraveni s obyvateli domů v Horoměřicích jednat o dalším postupu. Nutné je dodržet pravidla konkurzního řízení, zdůraznili v prohlášení, na které upozornil server HlídacíPes.org.

Prezident se kvůli kauze H-System setká s předsedy Ústavního i Nejvyššího soudu

Číst článek

„Situaci nevyřeší komunikace přes média a ani neochota komunikovat či mlčení, takovéto postoje by vedly ke zbytečnému vyhrocení situace,“ uvedli.

Nejvyšší soud tento týden rozhodl, že lidé sdružení v družstvu Svatopluk musí do jednoho měsíce vyklidit byty v osmi domech. Týká se to téměř 60 rodin. Družstvo podá příští týden stížnost k Ústavnímu soudu.

Předsedy obou soudů pozval prezident Zeman na Pražský hrad. Šámal ale v prohlášení uvedl, že při schůzce s prezidentem nemůže probírat jednotlivé aspekty jakéhokoliv konkrétního případu. Bylo by v rozporu se zásadou nezávislosti soudů a soudců, kdyby jako předseda do kauzy H-System zasahoval. Rychetský serveru iHNED.cz řekl, že byl požádán, aby k Zemanovi přišel. Netušil ale, o čem se bude jednat.

Zeman rozsudek NS kritizoval. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít mluvit se Šámalem a o tomto tématu diskutovat.

Část klientů H-Systemu kritizuje dostavbu bydlení v Horoměřicích. Vystěhování lidí si ale nepřeje

Číst článek

Se zástupci družstva Svatopluk a s konkurzním správcem Monsportem se v pondělí sejdou premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Sdružení Maják, které zastupuje jinou část klientů zkrachovalé společnosti H-System, je ale vyzvalo, aby jednali se zástupci všech bývalých klientů H-Systemu. Žádá, aby se hledalo spravedlivé řešení pro všechny poškozené.

Sdružení Maják ve středu uvedlo, že nemá zájem na vystěhování lidí z Horoměřic z jejich domovů. Upozornilo ale, že družstvo Svatopluk svévolně snížilo majetek zahrnutý do konkurzní podstaty, ze které mají být odškodněni všichni bývalí klienti H-Systemu.

Sdružení také připomnělo, že se peníze z H-Systemu dosud nepodařilo najít. Vyzvalo proto politiky, aby se zasadili o nalezení tohoto majetku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme