Běžným uživatelům riziko nehrozí, vysvětluje úřad pro kyberbezpečnost varování před telefony Huawei

Vláda i některá ministerstva se zbavují mobilů čínské firmy Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. To firma Huawei odmítá a požaduje důkazy. Podle úřadu pro kybeernetickou bezpečnost ale běžným uživatelům nebezpečí nehrozí.

Praha (Aktualizováno: 13:57 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Používání výrobků společnosti Huawei už omezily Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Radka Holého je riziko pro běžného uživatele minimální. Týká se spíše lidí, kteří pracují na vysokých postech ve velkých firmách nebo ve státní správě.

Babiš po varování úřadu nařídil, ať se vláda zbaví mobilů od Huawei. ‚Nevím, kde se tam vzaly,‘ tvrdí

Číst článek

„Běžný uživatel, pokud používá ten telefon na rodinné a běžné účely, nemusí mít vůbec bezpečnostní problém. Ten vzniká tehdy, když ho člověk používá k pracovním účelům, ať už v nějakých firmách, kde se dostává do styku s nějakými citlivými informacemi, nebo pokud je to člověk, který pracuje pro stát a zase v nějakých vyšších pozicích,“ řekl Holý Radiožurnálu.

Používání výrobků společnosti Huawei už omezily Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. Firma teď požaduje, aby státy doložily, že její výrobky představují bezpečnostní riziko. Prohlásil to ředitel firmy Kchen Chu, podle kterého jsou obvinění proti společnosti řízená ideologickými a politickými motivy.

Servery nebo síťové prvky

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO v úterý řekl, že na Úřadu vlády mají mobily od Huawei a že neví, kde se tam vzaly. Předseda vlády nařídil, aby se jich zbavil nejen úřad vlády, ale aby to zvážila i jednotlivá ministerstva.

Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

„Za Úřad vlády jsem tohle řešil a my jiné zakázky neděláme. Teď je to samozřejmě na jednotlivých ministrech, kteří asi budou organizovat nějaké soutěže v nějakých oblastech, kde samozřejmě tyto firmy jsou deklarovány jako bezpečnostní riziko,“ řekl Radiožurnálu premiér.

Babiš zároveň postup úřadu zkritizoval. Podle České televize ale varování úřadu nemíří proti telefonům a externím modemům, ale proti serverům, diskovým polím a síťovým prvkům.

Zneužít jde technologii všech výrobců, říká odborník Aleš Špidla k výrobkům firmy Huawei

Číst článek

Většina ministerstev ale používá maximálně mobilní telefony. Třeba ministerstvo průmyslu a obchodu stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky. Stejně zareagovalo i ministerstvo zdravotnictví.

Podle serveru Aktualně.cz ministerstvo zahraničí tvrdí, že žádná zařízení ani techniku od čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá. Ministerstvo životního prostředí prý ještě ověřuje, jestli má od těchto firem mobily, ale už údajně ví, že od nich nemá komunikační a informační technologie.

Ministerstvo spravedlnosti využívá podle České televize od Huawei servery, síťové prvky a 25 telefonů. Podobně je na tom i ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina resortů vyčkává na vydání metodiky úřadu a teď žádné výrobky Huawei nenakupuje.

Americká vláda varuje před používáním zařízení od čínské firmy Huawei, obává se především špionáže

Číst článek

Vedení ministerstva zemědělství přestane používat telefony značky Huawei. Stávajících 77 telefonů bude postupně nahrazeno jinou značkou, sdělil ve středu ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

Ministerstvo financí ve středu uvedlo, že na úřadě se využívá pouze malé množství standardních mobilních telefonů značky Huawei a tyto telefony budou v rámci obnovy techniky průběžně vyměněny.

Celní správa na dotaz ČTK uvedla, že zařízení značky Huawei nepoužívá. Finanční správa informovala, že nyní analyzuje svou infrastrukturu a připravuje zprávu, která v této záležitosti vyhodnotí konkrétní návrhy opatření.

Policie a armáda

Policie zařízení od Huawei používá. České televizi její mluvčí řekl, že ne na místech, kde by mohlo dojít k úniku citlivých informací. Armáda má pak mobily a modemy od Huawei v pronájmu a resort obrany teď vše prověřuje. Mobily čínské značky používají taky některé státní firmy - třeba ČEZ nebo České dráhy.

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku Huawei. USA ji obviňují z porušování protiíránských sankcí

Číst článek

Premiér úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost kritizuje za jeho postup v případě firmy Huawei. Podle Andreje Babiše úřad situaci kolem čínským firem nezvládl a nepředložil právní analýzu.

„Teď je tady doporučení a samozřejmě máme zákon o veřejných zakázkách. Velice jsme kritizovali NÚKIB za to, že nám ani nepředložil to B, protože když něco navrhuji, tak tam můžou být nějaké důsledky i ekonomického charakteru,“ myslí si Babiš.

Rizika spojená s firmou Huawei ale nejsou ničím novým. Ve zprávách tajných služeb se objevují už od roku 2013. Ve vysílání České televize to potvrdili předseda a místopředsedové bezpečnostního výboru Senátu Pavel Fischer (nez.), Ladislav Václavec (ANO) a Tomáš Jirsa (ODS).

Právní analýzu úřad dodá na příští zasedání vlády a chystá i metodiku pro jednotlivé resorty, jak postupovat.

Jana Magdoňová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme