Firma Huawei nezískala v Česku bezpečnostní prověrku. Zvažuje, že požádá o nižší stupeň

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei nezískal v Česku od Národního bezpečnostní úřadu bezpečnostní prověrku. Firma to potvrdila Deníku N. Nyní zvažuje, že požádá o nižší stupeň prověření. V roce 2018 před používáním softwaru i hardwaru od Huawei varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Huawei | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Firma Huawei nedávno podle Deníku N sama požádala, aby byl proces udělení prověrky zastaven, protože se pro ní nevyvíjel příznivě.

USA zpřísňují sankce proti Huawei. Podle Pompea změna pravidel zabrání čínské firmě obcházet restrikce

Číst článek

Podle mluvčího firmy Huawei pro Českou republiku Tomáše Koldera si společnost vyhodnotila, že osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu není potřebné. 

„Naše společnost s žádnými utajovanými informacemi nepracuje. Aktuálně zvažujeme různé scénáře, které jsou založené na našich obchodních potřebách. A jednou ze zvažovaných variant je i osvědčení na adekvátnější stupeň,“ uvedl pro Radiožurnál. Deník N uvedl, že firma žádala o prověrku na stupeň tajné.

Bezpečnostní prověrka je pro soukromé společnosti podmínkou k účasti ve vybraných státní tendrech. Národní bezpečnostní úřad záležitost nekomentoval.

Huawei ale momentálně nepotřebuje bezpečnostní prověrku pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku. Čínská firma patří mezi hlavní světové dodavatele této technologie.

Americké ambasády nesmí komunikovat přes čínské Huawei a ZTE. Výzvu obdrželo i Česko

Číst článek

Letos v dubnu ale Senát požádal vládu, aby vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku.

Senátoři odkázali právě na varování, které v roce 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání tomu, že pro varování neexistují důkazy.

Evropská komise v lednu doporučila členským státům, aby nepouštěly firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí sítí 5G. Doporučení komise však nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, vyzývá ale k jednotnému postupu.

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme