Bezpečnostní rizika by měli zhodnotit i operátoři, říká k Huawei bývalý člen telekomunikačního úřadu

Chceme, aby sítě v Česku a potažmo EU běžely na hardware, jehož vývoj by probíhal v Číně, která není naší spojeneckou mocností? To je otázka, kterou by si měli především klást politici. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to naznačil bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý. A právě telekomunikační operátoři podle něho hrají důležitou roli.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

Bylo by riskantní pustit firmu Huawei do budování sítě 5G v České republice? Na to by podle něho měli odpovědět její největší zákazníci, tedy telekomunikační operátoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s bývalým členem rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřejem Malým o firmě Huawei a také o budování sítí 5G

„To jsou ty správné společnosti, kterých bychom se měli ptát, zda jde o nějaké riziko,“ nastiňuje.

Větší problém, než jsou takzvaná zadní vrátka, spatřuje například v tom, že ohledně vývoje technologií jsou čínské společnosti před těmi západními.

„Je otázka, zda západní vlády chtějí svěřit své sítě výrobcům technologií, kteří vyvíjejí věci, jako je umělá inteligence a podobně, v Číně,“ nastiňuje.

Klíčové také je, zda mobilní operátor má, nebo nemá nějaký bezpečnostní problém ve své síti, který by ohrozil jeho zákazníky. V případě bezpečnostního rizika pak může třeba nějaké vybavení ze své sítě vyřadit, nebo jednoduše doplnit o vybavení jiné společnosti.

„Zkontroluje, jestli třeba vybavení od Huawei v uvozovkách něco neposílá do Číny… A to jsou ty správné kroky, které by se měly stát,“ uzavírá.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme