Huawei je oprávněná zahájit arbitráž. Jiná věc je, jestli má šanci vyhrát, tvrdí odborník

Spor mezi čínskou společností Huawei a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který na konci roku vydal varování před používáním jeho technologií kvůli bezpečnostnímu riziku, může dojít až do mezinárodní arbitráže. České televizi to řekl odborník na arbitráže a poradce několika ministrů financí Radek Šnábl. „Jiná věc je, jestli má Huawei šanci vyhrát,“ dodal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Huawei | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila a nechala se slyšet, že pokud úřad varování nezruší či nezmění, je připravena bránit se i formou mezinárodní arbitráže. Odvolává se přitom na dohodu z roku 2006 o podpoře a ochraně investic, kterou stát uzavřel s Čínou, podle níž se má jakýkoliv spor mezi stranami řešit v první řadě diplomatickou cestou.

„Otázka stojí tak, zda úřad, který doporučení vydal, ho vydal pravdivě a oprávněně, protože existuje-li bezpečnostní riziko, potom takový nárok takřka není arbitrovatelný proti státu, protože ten má právo hájit své bezpečnostní zájmy,“ vysvětlil pro ČT Šnábl a upozornil, že při pohledu zvenčí NÚKIB reprezentuje Českou republiku.

První zásah kvůli Huawei: na obraně mažou z telefonů software pro zabezpečení systému armády

Číst článek

Šnábl dále uvedl, že je smlouva z roku 2006 velmi neobvyklá. Huawei je ale podle něj bezesporu oprávněná arbitráž zahájit. „To, o čem bude spor, nebo, řeknu to takto, doufám, že by o tom byl z české strany spor, je, zda to, co Huawei dodává do České republiky, je smlouvou chráněno,“ uvedl.

„Vycházíme-li z premisy, že úřad má pravdu, potom je potřeba to přiznat, nikoliv kličkovat, kdo je vláda, kdo je nezávislý úřad, kdo je Poslanecká sněmovna, prostě věříme našemu úřadu, věříme, že má kompetenci, a potom se v zásadě není čeho bát,“ dodal poradce.

Varování kybernetického úřadu

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval loni v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Deník Právo uvedl, že zákaz používání technologií od čínských firem Huawei a ZTE vydalo ministerstvo zdravotnictví.

Na dopis od společnosti Huawei odpoví kybernetický úřad, ne vláda, oznámila Schillerová

Číst článek

Proti výstraze kybernetického úřadu vystoupilo také čínské velvyslanectví, kritizoval ho ale i prezident Miloš Zeman, který navíc varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.

Česká republika v současnosti čelí 13 mezinárodním arbitrážím, pět z nich přitom souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren, další tři pak s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem. Podle údajů ministerstva finanční celková výše všech žalovaných nároků přesahuje 34 miliard korun.

Rezort uvádí, že proti Česku bylo zatím ukončeno 26 arbitráží, přičemž dvacítka z nich skončila pro stát úspěšně. Jak Česká televize připomíná, arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme