Kyberúřad odpověděl na dopis společnosti Huawei. Její technologie dál považuje za bezpečnostní riziko

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odeslal odpověď společnosti Huawei. Ta po úřadu požadovala změnu varování, podle nějž je čínská technologická firma bezpečnostním rizikem. Kyberúřad ale své stanovisko neupravil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo technologické společnosti Huawei s čínskou vlajkou

Logo technologické společnosti Huawei s čínskou vlajkou | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Odpověď od NÚKIB jsme obdrželi. V současné době ji důkladně analyzujeme a připravujeme další kroky,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí české pobočky Huawei Magda Teresa Partyka.

Huawei hrozí Česku kvůli varování kyberúřadu soudy i arbitráží. Po vládě žádá zrušení či nápravu

Číst článek

Kyberúřad své stanovisko nezměnil. „Technologie čínské Huawei považuje nadále za bezpečnostní riziko,“ sdělil Radiožurnálu mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Čínská společnost je připravena se kvůli varování bránit u soudů i přes mezinárodní arbitráže. V dopise, který úřadu zástupci společnosti poslali, žádali zrušení nebo úpravu varování před jejími technologiemi.

Firma Huawei podle Deníku N v dopise napsala, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software.

Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.

Varování úřadu

Varování NÚKIB před technologiemi zmíněných firem se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

Je to hon na čarodějnice. Svými zaměstnanci jsem si na sto procent jistý, říká šéf Huawei v Česku

Číst článek

Na základě varování úřadu některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně.

Ministerstvo obrany zase nařídilo svým zaměstnancům ze služebních telefonů Huawei vymazat aplikaci pro zabezpečení systému armády, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Čínský gigant považuje varování úřadu za neopodstatněné, úřad podle nich nedoložil jediný důvod, že by společnost byla riziková. „Je to hon na čarodějnice,“ komentoval to generální ředitel společnosti pro Česko Radoslaw Kedzia v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme