Nový server od Huawei zatím Nejvyšší soud nenainstaloval. Důvodem je varování úřadu pro bezpečnost

Komponenty Huawei používá řada státních institucí. Mezi nimi je také ministerstvo spravedlnosti, které loni nakoupilo desítky serverů čínské firmy. Resort ale ujišťuje, že servery nejsou součástí jeho kritické infrastruktury. Komponenty Huawei má také Nejvyšší soud, nové vybavení se ale zatím rozhodl nenainstalovat. Informuje o tom server HlídacíPes.org. Před výrobky firmy varoval v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Huawei

Logo čínské firmy Huawei | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Je pravda, že pro potřeby Nejvyššího soudu byl zakoupen nový server Huawei. Nebyl však zatím zapojen do naší technické infrastruktury,“ uvedla pro server HlídacíPes.org vedoucí oddělení informačních technologií Nejvyššího soudu v Brně Vlasta Zelinková.

Huawei chce po ministerstvu financí zrušení zakázky, ze které byla vyřazena. Mluví o diskriminaci

Číst článek

A dodala, že důvodem je právě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

„Nejvyšší soud tím, že pořízený server nezapojil, bezpečnostní riziko v tuto chvíli eliminoval. Další postup budeme volit v návaznosti na doporučení NÚKIB a především s ohledem na pokyny, které v koordinaci s ním stanoví ministerstvo spravedlnosti,“ dodala pro server Zelinková.

Komponenty firmy Huawei používá řada státních institucí napříč veřejným sektorem a mohou představovat reálné riziko. 

Jejich přehled již dříve přinesl server iROZHLAS.cz. Je mezi nimi i ministerstvo vnitra, Pražský hrad, zdravotní pojišťovna nebo polostátní energetický gigant ČEZ.

Huawei ve službách státu. Čínské technologie využívají servery České pošty, vnitro i ČEZ

Číst článek

A komponenty od Huawei používá i ministerstvo spravedlnosti. Resort loni nakoupil celkem 165 serverů od čínské firmy.

„Ministerstvo spravedlnosti nakoupilo, na základě rámcové dohody uzavřené v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, v roce 2018 celkem 165 serverů Huawei, které jsou v současné době provozovány na různých složkách resortu,“ uvedl tiskový odbor ministerstva.

Resort ale ubezpečuje, že servery Huawei nejsou „ani v jeho centrální kritické infrastruktuře, ani ve významných systémech“.

Varování 

Úřad pro bezpečnost před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi a doporučil provést bezpečnostní audity. Jejich výsledky ale zůstanou v tajnosti.

Huawei se ale proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Bezpečnostní hrozba?

  • Huawei již kvůli obavám ohledně špionáže čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Firma takovéto obavy opakovaně označuje za nepodložené.
  • Zatímco USA zakázaly používání výrobků Huawei úřadům, Nový Zéland, Austrálie či Japonsko firmě znemožnily přístup do chystaných 5G sítí.
  • V Evropě již výhrady k působení Huawei projevily úřady ve Velké Británii, Belgii či Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.
  • Polské úřady začátkem tohoto měsíce obvinily jednoho ze zaměstnanců firmy Huawei ze špionáže. Zdroje agentury Reuters pak uvedly, že Polsko nejspíš firmě Huawei neumožní, aby se v zemi podílela na vybudování chystané sítě 5G.
  • Generální finanční ředitelství vyloučilo Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za víc než půl miliardy korun, informovala Mf Dnes. Huawei to pokládá za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních ze strany NÚKIB. A bude požadovat zrušení veřejné zakázky.

Firma Huawei označuje obavy za nepodložené. Čínský výrobce telekomunikačních zařízení je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů, uvedl minulý týden předseda Huawei Liang Chua.

Analytik: Evropa zaspala, musíme si vybrat mezi Čínou a Amerikou. Obavy kvůli Huawei jsou závažné

Číst článek

Analytik a publicista Marian Kechlibar pak v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že Evropa jako kontinent zaspala a ztratila svoji inovativní schopnost produkovat nejnovější technologie.

Čína i Amerika mají náskok a my si mezi nimi musíme vybrat, dodává ke kauze kolem čínské společnosti Huawei. Celý spor se přitom podle něj vede kvůli 5G sítím, které se budou po celé Evropě budovat.

Síť 5G neboli pátá generace bezdrátových systémů je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky překonává stávající řešení 4G (LTE Advanced).

Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Spuštění komerčního provozu 5G sítí je plánováno na rok 2020.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme