Finanční správa vyhověla Huawei. Zrušila zakázku za půl miliardy, ze které firmu minulý měsíc vyloučila

Generální finanční ředitelství (GFŘ) zrušilo výběrové řízení na portál MOJE daně, ze kterého na konci ledna vyloučilo čínskou společnost Huawei a to kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zrušení tendru za půl miliardy přitom čínský gigant požadoval. Český kyberúřad označil společnost za bezpečnostní riziko.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek čínské společnosti Huawei na Mobile World Congress v Barceloně

Stánek čínské společnosti Huawei na Mobile World Congress v Barceloně | Zdroj: Reuters

O zrušení tendru informovala finanční správa prostřednictvím tiskové zprávy. „GFŘ v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu MOJE daně. Důvodem je maximální úsilí o zajištění správného právního postupu v zadávacím řízení a následné bezpečné spuštění a provoz portálu,“ stálo v ní.

Od Huawei se odvrací i ČVUT. Kvůli varování ukončila škola mnohaletou spolupráci

Číst článek

O zrušení přitom žádala společnost Huawei. Finanční správa ji totiž na konci ledna z tendru nejdříve vyloučila.

„Společnost Huawei si je vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství a pokládá ho za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních. Budeme po Ministerstvu financí požadovat zrušení této veřejné zakázky a její úpravy v souladu se zákony České republiky,“ uvedl tehdy PR konzultant společnosti Filip Matys pro MF Dnes, která s informací o vyloučení z tendru přišla.

O aktuální vyjádření redakci iROZHLAS.cz společnost Huawei požádala.

Námitka kvůli vyloučení

Čínská společnost po vyloučení z tendru poslala oficiální námitku. „Požádali jsme GFŘ, aby to napravilo. A věříme, že to udělají,“ uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz šéf české pobočky společnosti Radoslaw Kedzia minulý týden.

Kyberúřad odpověděl na dopis společnosti Huawei. Její technologie dál považuje za bezpečnostní riziko

Číst článek

Finanční správa nyní v tiskové zprávě uvedla, že „vzhledem k nejistotě dalšího procesního a právního vývoje situace“, se rozhodla v zadávacím řízení nepokračovat. Mluvčí správy Petr Habáň v tiskové zprávě dodal, že GFŘ okamžitě zahájilo práce na přípravě řešení, které neponese rizika soudních průtahů.

„Varování NÚKIB je ze zákona pro Finanční správu závazné, jsme tedy povinni se jím řídit. Musíme zajistit, aby výběrové řízení na portál MOJE daně bylo plně transparentní a s jasně nastavenými podmínkami,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Huawei hrozí soudem

Společnost Huawei se snažila varování zvrátit. Šéf české pobočky Kedzia žádal o změnu stanoviska v dopise, který byl adresovaný šéfovi úřadu Dušanu Navrátilovi. Huawei přitom upozornila, že v případě, že se varování nezmění nebo nezruší, je připravena s obrátit na soud.

„V případě nutnosti je Huawei připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ stálo v dopise podle Deníku N.

Kedzia to naznačil i v rozhovoru pro iROZHLAs.cz. „Soud je poslední důsledek, až vyčerpáme všechny další možnosti... Jsme velmi kooperativní a otevření, ale když vše selže, pak možná budeme muset využít poslední možnost,“ řekl.

MOJE daně

Portál MOJE daně je velkým projektem Ministerstva financí. Má za cíl zjednodušit daňový systém, zejména pak zákon o daních z příjmů. Začít fungovat měl podle minulých vyjádření ministerstva v lednu 2020.

NÚKIB ale k žádné změně nepřistoupil. Před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před už před Vánoci.

Komponenty firmy Huawei používá řada státních institucí napříč veřejným sektorem, ty mohou představovat reálné riziko. Jejich přehled již dříve přinesl server iROZHLAS.cz. Mezi nimi je například ministerstvo vnitra, Pražský hrad, zdravotní pojišťovna nebo polostátní energetický gigant ČEZ.

Ministerstvo obrany nařídilo svým zaměstnancům ze služebních telefonů Huawei vymazat aplikaci pro zabezpečení systému armády, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme