Firma Huawei v Česku přišla o zakázku za víc než půl miliardy. Finanční správa ji vyřadila z tendru

Generální finanční ředitelství vyloučilo čínskou společnost Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za víc než půl miliardy korun. S odvoláním na věstník veřejných zakázek o tom píše Mf Dnes. Postup finančního ředitelství podle deníku přebírají i další státní instituce. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, podle něj představují bezpečnostní riziko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské firmy Huawei. Tuto společnost nyní Generální finanční ředitelství vyšachovalo z tendru. | Foto: Chris Wattie | Zdroj: Reuters

„Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost je ze zákona pro Finanční správu závazné, jsme tedy povinni se jím řídit,“ řekl Mf Dnes mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň. A dodal, že podrobnosti úřad zveřejňovat nebude.

Bezpečnostní odbor finančního ředitelství podle MfD vypracoval vlastní analýzu rizik, která Huawei dostala mimo hru. „Analýzu rizik není možné poskytnout, protože obsahuje informace, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit zajišťování kybernetické ochrany zadavatele,“ stojí podle Mf Dnes v dokumentu finančního ředitelství.

Varování před Huawei

Portál Moje daně by měl v budoucnu zjednodušit podávání daňových přiznání. Vzhledem k tomu, že v něm budou osobní údaje a citlivá data, patří projekt do takzvané kritické infrastruktury státu, píše Mf Dnes.

Huawei ve službách státu. Čínské technologie využívají servery České pošty, vnitro i ČEZ

Číst článek

Finanční ředitelství proto podmínky tendru upravilo podle nedávno vydané metodiky NÚKIB.

Úřady podle ní mohou rizika plynoucí z používání systémů firem Huawei a ZTE zohlednit už při zadávání veřejné zakázky.

Komponenty firmy Huawei používá řada státních institucí napříč veřejným sektorem, ty mohou představovat reálné riziko. Jejich přehled již dříve přinesl server iROZHLAS.cz. Mezi nimi je například ministerstvo vnitra, Pražský hrad, zdravotní pojišťovna nebo polostátní energetický gigant ČEZ. 

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi.

Huawei se ale proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Firma Huawei označuje obavy za nepodložené. Čínský výrobce telekomunikačních zařízení je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů, uvedl minulý týden předseda Huawei Liang Chua.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme