Od Huawei se odvrací i ČVUT. Kvůli varování ukončila škola mnohaletou spolupráci

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) už nebude spolupracovat s čínským technologickým gigantem Huawei. Ten přitom škole v minulosti dodával výukové vybavení a naposledy na podzim loňského roku jí předal moderní laboratoř Safe City Lab. Důvodem je varování Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti (NÚKIB), podle nějž společnost představuje bezpečnostní riziko. O ukončení spolupráce informoval server Lupa.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

„Safe City Lab jsme plánovali rozjet a připravit demonstrační úlohy na nadcházející letní semestr 2019. Mezitím se objevila varování před použitím technických nebo programových prostředků společností Huawei. Na základě toho jsme přípravy odložili a vyčkáváme, jak se situace vyvine,“ uvedl pro Lupu vedoucí katedry telekomunikační techniky Jiří Vodrážka.

Je to hon na čarodějnice. Svými zaměstnanci jsem si na sto procent jistý, říká šéf Huawei v Česku

Číst článek

V unikátní laboratoři si studenti mohli vyzkoušet práci s moderními komunikačními technologiemi pro zajišťování bezpečnosti ve městech.

Univerzita s Huawei přitom kooperovala mnoho let. Vybavovala jí laboratoře a spolupracovali spolu i odborníci z obou stran na různých komerčních projektech. V roce 2015 spolu podepsali v Šanghaji memorandum o spolupráci.

Vybavení by ale čínská společnost už dodávat neměla. „Nepočítáme s přijetím dalších technologií od společnosti Huawei,“ dodal Vodrážka.

Huawei rozhodnutí školy nekomentuje. „Informace máme zatím jen z médií, ČVUT nás o tom neinformovalo,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí společnosti Magda Teresa Partyka.

Česku hrozí arbitráž

Varování NÚKIB před technologiemi zmíněných firem se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

První zásah kvůli Huawei: na obraně mažou z telefonů software pro zabezpečení systému armády

Číst článek

Na základě varování úřadu některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně.

Ministerstvo obrany zase nařídilo svým zaměstnancům ze služebních telefonů Huawei vymazat aplikaci pro zabezpečení systému armády, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Huawei se obvinění kybernetického úřadu brání, podle ní není podložené žádnými důkazy. „Nikdy bychom nedovolili, aby naše technická řešení dostala naše zákazníky do nějakého rizika nebo nebezpečí. Věříme, že to varování je bezdůvodné, a proto jsme požádali o změnu,“ uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel české pobočky společnosti Radoslaw Kedzia. 

Česku ale hrozí soudní arbitráží. O změnu stanoviska požádala společnost dopisem, na který měl úřad odpovědět do čtvrtka.

tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme