Na dopis od společnosti Huawei odpoví kybernetický úřad, ne vláda, oznámila Schillerová

Na dopis čínské společnosti Huawei, který poslala Národnímu úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) a premiéru Andrejovi Babišovi (ANO), odpoví právě NÚKIB. Po jednání vlády to v pátek ráno řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní byl navíc dopis adresován právě kybernetickému úřadu. Analýzu rizik na základě metodiky NÚKIB musí podle ní provést konkrétní zadavatelé veřejných zakázek, nikoli jednotlivá ministerstva.

Praha (Aktualizováno: 20:17 8. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před jednáním kabinetu řekl vicepremiér Richard Brabec (ANO), že vláda určitě nechce tlačit na NÚKIB, aby měnil svá rozhodnutí. Úřad je podle něj nezávislý.

„Vláda projednávala dopis od Huaweie v utajeném režimu, proto nebudu sdělovat žádné podrobnosti,“ řekla Schillerová novinářům. Potvrdila ale informaci dříve zveřejněnou Deníkem N, že na dopis odpoví NÚKIB.

„Ten dopis tak, jak jsem o něm slyšela, je adresován NÚKIB, takže primárně odpoví NÚKIB, ostatní ho měli na vědomí,“ řekla Schillerová. Později její slova potvrdil i mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Dnes na vládě řeší dopis, který psala firma #Huawei kyberúřadu a na vědomi byl poslán i @Andrej Babiš. Takové korporace plánuje kroky, pokud nedojde k vyřešení situace, ideálně stažení varování. Více. denikn.cz/68998/kdyz-nez…

07:30 – 08. 02. 2019

10 27

„Ten dotaz jsme obdrželi a zabýváme se jím. Komunikujeme teď s Huawei písemně, takže odpovíme opět písemnou formou,“ řekl Radiožurnálu Holý s tím, že na zasedání vlády byl přítomný i ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Podle Schillerové se bude celá situace kolem společnosti Huawei i nadále řešit v utajovaném režimu.

Huawei hrozí Česku kvůli varování kyberúřadu soudy i arbitráží. Po vládě žádá zrušení či nápravu

Číst článek

„Ten problém je pořád stejný – NÚKIB vydal varování, vydal metodiku, která je podle mého soudu velmi obecná, a de facto je na každém zadavateli veřejných zakázek, aby posoudil rizika, provedl si vyhodnocení rizik a případně zvážil další postup podle zákona o veřejných zakázkách,“ doplnila.

Podle ministryně nejde tolik o to, že by analýzu rizik měly provést jednotlivé resorty, vždy ji musí udělat zadavatel veřejné zakázky. „Máte resort a pak celou řadu resortních organizací, které mají přímou odpovědnost. Konkrétní zadavatel zakázky si musí provést analýzu rizik a podle toho zvolit parametry pro vypsání veřejné zakázky,“ poznamenala.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) řekl, že jeho úřad bude chtít analýzu rizik ještě konzultovat s NÚKIB. „Obecně platí, že vycházíme z varování, které NÚKIB vydal. Na druhou stranu nechceme a nebudeme někoho automaticky vylučovat z výběrového řízení, pokud to nebude odůvodněno právě výsledkem analýzy,“ uvedl.

Mediální zástupce Huawei Filip Matys pak v pátek sdělil, že dopis není ultimátem. Nehrozí podle něj, že by firma omezila podporu svých technologií používaných v tuzemských telefonních sítích.

Dopady varování NÚKIB ale podle Matyse působí Huawei újmy nejen v Česku. Poškozují také pověst Huawei v zahraničí a před jinými státními orgány. Nejde jen o finanční újmy, ale taky dobrou pověst naší společnosti, doplnil.

Dopis od Huawei

Firma napsala, že jí vadí varování kybernetického úřadu před jejími technologiemi. V dopise úřadu i premiérovi Andreji Babišovi z hnutí ANO tvrdí, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“.

Bezpečnostní rizika by měli zhodnotit i operátoři, říká k Huawei bývalý člen telekomunikačního úřadu

Číst článek

„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů adresovaných premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi NÚKIB Dušanu Navrátilovi.

Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala společnost Huawei. Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.

Odpověď žádá do 14. února, jinak hrozí mezinárodní arbitráží.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Deník Právo v pátek uvedl, že zákaz používání technologií od čínských firem Huawei a ZTE vydalo ministerstvo zdravotnictví. Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.

Zdeňka Trachtová, Vendula Bartoňková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme