Hučín na hodinu propuštěn ze služeb BIS

Důstojník Bezpečnostní informační služby, bývalý disident a chartista Vladimír Hučín, kterému do konce března běžela výpověď, byl v pátek nenadále na hodinu propuštěn z olomoucké pobočky kontrarozvědky. K odvolání Hučína, který téměř deset let pracoval na problematice levicového extrémismu, se zatím nikdo z oficiálních míst kontrarozvědky nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín Českému rozhlasu řekl, že počátkem týdne dostal rozkaz, že má okamžitě identifikovat lidi, kteří pro něj pracují v problematice levicového extrémismu. Na to odpověděl všeobecně, protože se bál o život svých spolupracovníků. Výpověď byla formulována tak, že nesplnil tento rozkaz.

Důstojníkovi už na počátku roku odebralo vedení služby osvědčení ke zpravodajské práci a několik dnů poté dostal dvouměsíční výpověď. Vedení civilní kontrašpionáže neuvedlo důvody, proč se Hučína zbavuje. Propuštěný důstojník řekl, že je připraven dozvědět se důvody propuštění soudní cestou.

Hučín byl pro kontrarozvědku problematický a neodpovídal požadavkům kladeným na řadového zpravodajského důstojníka už řadu let. Trestní rejstřík má popsaný verdikty z procesů, kdy i se zbraní v ruce bojoval proti komunismu. Navíc kvůli obnově kauz vystupuje veřejně, čímž se často stává terčem útoků krajní levice, která ho spojuje se sérií výbuchů v Přerově. Nelíbí se ale ani mnohým komunistům a sociálním demokratům.

Markéta Kaclová, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme