Hudebníci v Praze protestují proti vyhlášce omezující pouliční produkci

Pouliční muzikanti v Praze se bouří. V rámci Evropského svátku hudby vyšli do pražských ulic, aby si postěžovali na údajnou šikanu. Té je prý vystavují úředníci a ochránci pořádku v metropoli omezováním pouliční produkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský happening na podporu pouliční hudby | Foto: Pairex Umakart

„Nám se nelíbí, jak se město staví k pouličním hudebníkům, nelíbí se nám, že kdo vyjde do ulice hrát s kloboukem, tak může být pokutován, případně jinak sankcionován,“ vysvětlil v Ozvěnách dne důvod dnešních protestů Dalibor Zíta z iniciativy BuskerVille.

Hudebníci jsou podle něj omezování městskou vyhláškou, která k provozování hudební pouliční produkce nařizuje mít povolení k záboru, které je velmi obtížně získatelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech pouličních muzikantů jsme v Ozvěnách dne hovořili s Daliborem Zítou z iniciativy BuskerVille a pražským radním pro kulturu Ondřejem Pechou.

„Chtěli bychom, aby Praha začala rozlišovat mezi žebráním a hudební, divadelní a artistickou produkcí a abychom se přiblížili městům na západě, kde žádné takové omezení není a proto tam od nás spousta lidí, kteří vystupují na ulicích, přes léto vyráží,“ dodal Zíta s tím, že zná řadu muzikantů, kteří byli za hraní na ulici pokutováni.

Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha v Ozvěnách dne uvedl, že se problémem zatím nezabýval, vzhledem k tomu, že není dlouho ve funkci. „Nikdo mě zatím neoslovil a nikdo se mnou zatím nejednal. Rád bych pouličním muzikantům vyšel vstříc, ale zatím se neměl s kým jednat,“ uvedl.


Výzvami pouličních umělců se podle svých slov hodlá zabývat. „Musíme se podívat, jak se uplatňují takovéto vyhlášky v zahraničních metropolích a jakým způsobem to řeší. Doufám že když to umějí jinde, tak se to naučíme také,“ dodal.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme