Hudebníkům České filharmonie vzroste plat až o 11 tisíc korun

Česká filharmonie zvýší hudebníkům platy až o 11 tisíc korun měsíčně. Zvýšení mezd jim podepsal ministr financí Miroslav Kalousek. Potřebné peníze, asi 40 milionů korun, půjdou z rozpočtu resortu kultury. Hudebníci by tak měli nově brát asi 40 tisíc hrubého měsíčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná Jazzová mše v provedení filharmoniků, B Side Bandu s Jaromírem Hniličkou a Ars Brunensis Chorus | Foto: Alena Podlucká

„V okamžiku, kdy nám záleží na udržení kvality tohoto tělesa a kvůli pirátům se rozpadá trh s nosiči a nelze uvažovat o tom, že by umělci měli nějaké významné příjmy z tantiém, pak plat, který budou brát čeští filharmonici, nikomu z nás nepřipadá přehnaný,“ obhajuje vyšší mzdy filharmoniků Kalousek.

Vyšší platy žádá i Národní divadlo, v jeho případě ale resort zatím nerozhodl. Jinde v kultuře platy nerostou, třeba experti na památkovou péči berou často sotva polovinu toho, kolik mají mít filharmonici. Opatření má proto i řadu kritiků.

„Výše platů jednotlivých umělců je otázka priorit, které stanovuje ministerstvo kultury. Představa, že všichni budou brát stejně, nefunguje nikde. Pokud filharmonie má tuto prioritu, já to respektuji, dokonce s tím souhlasím,“ říká ministr financí.

Libor Procházka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme