Hukvaldy nakonec čestné občanství Klausovi neodebraly

Skupině zastupitelů obce Hukvaldy se nepodařilo prosadit zrušení čestného občanství prezidentu republiky Václavu Klausovi. Jako výraz nesouhlasu s nedávnou amnestií mu chtěli tuto poctu udělenou v roce 1994 odebrat na mimořádném zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Zdroj: ČTK

Pokud by se tak stalo, byl by to první podobný případ, protože doposud o čestná občanství přicházeli jen lidé spojení s nacismem nebo komunistickým režimem.

K hlasování o otázce odebrání občanství ale vůbec nedošlo. Vedení obce o jeden hlas neschválilo program jednání.

„Chtěl bych to občanství zrušit, je mi z toho trapně. Myslel jsem si, že dneska bude nějaká spravedlnost a ona spravedlnost není,“ prohlásil starší muž s francouzskou holí. Z jednání odešel jako první a v očích měl slzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelů Hukvald sledoval redaktor ČRo Martin Knitl

Mimořádné zasedání skončilo doslova po pár minutách. Zastupitelé, kteří jednání prosadili, neměli dost hlasů na to, aby se podařilo schválit samotný program.

Lidovecký zastupitel Antonín Petratur, zastánce odebrání čestného občanství, jen kroutil hlavou. „Občané nesouhlasí s amnestií a ne každý může svůj názor veřejně tlumočit. Tady zvítězila politická vůle, a ne názor lidí,“ komentoval to Petratur.

Proti programu hlasoval mimo jiné starosta Luděk Bujnošek ze sdružení Hukvaldy 20+10. Debatu připustit nechtěl. „Tím, že jsme vůbec tento bod neodsouhlasili, jsme jasně dali najevo, jaký k tomu máme postoj,“ komentoval to Bujnošek.

Tento názor našel podporu i mezi přítomnými obyvateli obce. „Řekla bych, že lidi, kteří tohle způsobili, jednali na vlastní pěst a chtějí rozsévat zlo,“ uvedla jedna z obyvatelek Hukvald.

Obec se tedy do historie nezapsala. Naopak většina zastupitelů ukázala, jak se řeší podobné situace.

Martin Knitl, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme