,Nejen represe, ale i pomoc zranitelným.‘ V Humpolci a Pelhřimově uvažují o založení městské policie

Na Vysočině by mohla přibýt další místa s městskou policií. Aktuálně o jejím zřízení uvažují v Humpolci. Pracovní skupina už chystá plán a na podzim zřejmě půjde záměr do zastupitelstva. O místních strážnících uvažuje i Pelhřimov.

Humpolec/Pelhřimov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

městská policie

Dva až čtyři strážníci by měli na starosti kromě veřejného pořádku například i dopravu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Když si spočítáme počet strážníků a dnů, kdy budou sloužit, potom se náklady pohybují kolem pěti milionů korun. Jde o pořízení služebního vozidla, vybavení služebny, kamerový systém a výzbroj a výstroj strážníků,“ počítá investice do zřízení městské policie Martin Zábranský z hnutí STAN zastupující Sdružení místních samospráv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Humpolec uvažuje o zřízení městské polciie?

Vstupní náklady jsou sice vysoké, ale jsou jednorázové. Potom musejí města počítat s provozními náklady. „U nás ve Starém Městě, které má 6,5 tisíce obyvatel, se ty náklady pohybují kolem 3,5 milionu korun ročně,“ doplňuje svoji zkušenost Martin Zábranský.

Jedním z problematických míst v Humpolci je park Stromovka, kde se často sdružují například lidé bez domova. I tuto problematiku by ve městě měli strážníci řešit.

Případ policejního násilí na lidech bez domova má řešení. Strážníci v Plzni budou mít osobní kamery

Číst článek

Dva až čtyři strážníci by měli na starosti kromě veřejného pořádku například i dopravu. „Městská policie nemusí být orgánem, který řeší jenom represi. Městská policie může být pomocí pro skupiny obyvatel, které jsou zranitelnější,“ vysvětluje starostka Alena Štěrbová z ANO.

Kdy by se strážníci mohli poprvé v ulicích Humpolce objevit, si poslechněte v reportáži.

Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme