Husák byl vedením policie zatím pouze pověřen

Vláda večer pověřila vedením policejního prezidia Vladislava Husáka. Návrh na jmenování nového policejního šéfa má ministr vnitra František Bublan kabinetu předložit do 30. září. Husáka navrhl vládě do funkce právě ministr Bublan a návrh podpořil i premiér Jiří Paroubek, podle něhož byl Husák nejlepším kandidátem na tento post. Ministři koaličních lidovců a unionistů však měli o tomto kandidátovi pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Husák | Zdroj: ČTK

Vladislav Husák, dosavadní náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii, byl členem pluku SNB, jenž před listopadem 1989 zasahoval při potlačování protikomunistických demonstrací. Před dvěma roky se podle médií snažil zatajit autonehodu svého řidiče. Je také známým advokáta Tomáše Sokola, který hájí uprchlého podnikatele Tomáše Krejčíře.

Ministři za Unii svobody a KDU-ČSL před večerním jednáním vlády dávali najevo, že o obsazení postu šéfa české policie chtějí ještě diskutovat. Například ministr spravedlnosti Pavel Němec měl na Vladislava Husáka řadu otázek: "Myslím, že by bylo dobré, aby všichni ministři, kteří budou ve vládě hlasovat, měli možnost s kandidátem na policejního prezidenta hovořit, protože je to velmi významná pozice."

Ani poslanec KDU-ČSL Pavel Severa, místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, není s výběrem kandidáta tak úplně spokojen a lituje, že neproběhly konzultace s ostatními politickými stranami. "A proto myslím si, že jeho podpora nebude tak veliká, jako by potřebovala policie a jak by potřebovala společnost, aby nový policejní prezident mohl sloužit zemi," uvedl Severa.

Husákova kandidatura ale není překvapením, už dříve byl považován za favorita. Bublan řekl, že si Husáka nechal důkladně prověřit u inspekce a nenašel nic, proč by se nemohl stát policejním prezidentem.

Uvažoval prý také o tom, že by tento post obsadil ženou. "Měl jsem více kandidátů, uvažoval jsem i o ženském prvku, nakonec jsem se rozhodl pro pana Husáka. Nicméně ten ženský prvek neopouštím, takže mám představu takovou, že by jedno z náměstkovských míst obsadila žena," řekl Bublan.

Kdo by se mohl stát novým náměstkem, Bublan neprozradil, pouze řekl, že státní zástupkyně Renata Vesecká, o které se hodně spekulovalo, to nebude. Bublanovu nabídku prý odmítla.

Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer k Husákově nominaci řekl, že není tak důležité, kdo bude funkci vykonávat, ale co a jakým způsobem bude dělat. Před Husákem podle něj leží obtížný úkol vyvést policii z velmi kritického stavu, provést celou řadu nezbytných reforem a zejména se pokusit o to, aby se zvýšila důvěryhodnost policie v očích veřejnosti.

Husák má ve funkci nahradit Jiřího Koláře, který byl policejním prezidentem do 15. srpna. Svoji rezignaci ale oznámil s velkým předstihem už v červnu kvůli skandálu s útěkem Radovana Krejčíře. Podnikatel, stíhaný za přípravu vraždy celníka a přípravu podvodu, uprchl policistům při domovní prohlídce.

Kolář byl policejním prezidentem téměř sedm let a stal se tak zatím nejdéle sloužícím polistopadovým policejním šéfem. Nyní se uchází o místo styčného policejního důstojníka na českém velvyslanectví v Bratislavě.

Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme