Hušák žádá insolvenčního správce o souhlas s ukončením losování

Loterijní společnost Sazka dnes požádala insolvenčního správce Josefa Cupku o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti. A to do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost. V tiskové zprávě to oznámil předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Cupka Hušákovu snahu zastavit fungování Sazky odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Hušák | Foto: Filip Jandourek

Ještě pár hodin před klíčovou schůzkou věřitelů tak žádá šéf Sazky insvolenčního správce o souhlas s ukončením činnosti podniku. Hušák tvrdí, že po vyplacení všech dlužných výher nezbudou Sazce peníze ani na běžný provoz. Souhlas Josefa Cupky potřebuje. Pokud by loterijní činnost ukončil sám a svévolně, porušil by tím zákon.

„Další provozování loterijní činnosti ve stavu, kdy nemůžeme garantovat sázejícím výplaty výher, je nepoctivým jednáním a odpovědní pracovníci Sazka, a.s. včetně mě se nechtějí vystavit trestnímu stíhání v této záležitosti. Ze zákona o loteriích a jiných podobných hrách je nesporné, že loterie nelze provozovat v případě vyhlášení konkurzu,“ píše Hušák v prohlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj kolem Sazky jsme ve Stalo se dnes rozebrali s publicistou Miroslavem Motejlkem ze serveru motejlek.com.

„Požádal jsem proto dnes insolvenčního správce o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby přijetí reálných finančních prostředků s tím, že pokud tak neučiní, přebírá veškerou zodpovědnost v uvedené záležitosti,“ uvádí v prohlášení.

Insolvenční správce Josef Cupka ale Radiožurnálu řekl, že nic takového udělat nemůže, protože nejde o obvyklou činnost dlužníka. Ze zákona totiž dlužník v insolvenci může dělat jen úkony, které souvisí s jeho hospodářskou činností.

Mluvčí Sazky Jan Tuna Radiožurnálu řekl, že insolvensnčí správce má právo nesouhlasit s podáním žádosti o zastavení činnosti. „V tu chvíli ale přebírá zodpovědnost a bude muset vysvětlovat výhercům, proč jim není možné vyplatit výhru. Sazka jednoduše v tuto chvíli nemá peníze,“ uvedl.

Publicista: Hušák chce Sazku definitivně zničit

Podle publicisty Miroslava Motejlka, který vývoj kolem Sazky sleduje, chce svým krokem Aleš Hušák společnost definitivně zničit. „Protože dělat takovýto krok den před jednáním věřitelů je naprostá nehoráznost, která hraničí s trestnou činností z jeho strany,“ řekl ve Stalo se dnes.

Podle něj je jasné, že Sazka změní akcionáře, přejde do jiných rukou a není vyloučeno, respektive je reálné, že bude pokračovat v činnosti.

„Je například vidět, že PPF, konkrétně Martin Štefunko buduje takzvaný sazka tým, kde má poměrně slušnou skupinu profesionálů. A ti jsou připraveni v podstatě okamžitě řízení Sazky převzít a její byznys rozjet, udělat kampaň a určitě vyplácet výhry. A KKCG se bude podílet marginálně na budoucím provozu,“ uvedl.

Podstatné ale podle něj nyní je, zda se mohou noví majitelé urychleně zbavit Aleše Hušáka, který, jak Motejlek uvedl, společnost ničí. „Myslím, že Hušák dostal nějaký příslib od někoho, že čím bude Sazka v horším stavu, tím může být vyšší jeho provize. Další věcí je, že Hušák určitě bojuje o svoji beztrestnost a myslím, že skupiny KKCG a PPF mu ji neslíbily,“ míní Motejlek.

O dalším osudu Sazky už ve čtvrtek rozhodne schůze věřitelů. Ta se může přiklonit buď k reorganizaci Sazky, nebo jí poslat do konkurzu. Pro velký počet přihlášených dluhů insolvenční soud jednání přesunul do pražského Národního domu na Vinohradech. Jednání budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Správce Cupka totiž tento týden dostal anonymní bombovou výhrůžku. Dopisem se už zabývá policie.


Martin Dorazín, Renáta Prátová, Martin Drtina, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme