Husté sněžení a silný vítr komplikují dopravu

S přívaly sněhu bojují silničáři na mnoha místech republiky. Nejhorší situace byla přes den v Moravskoslezském kraji, kde až do odpoledních hodin platil kalamitní stav na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. V podvečer navíc začal sníh na vozovkách namrzat. Meteorologové varují, že v důsledku silného větru se budou sněhové jazyky a závěje na silnicích tvořit také zítra odpoledne a večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Večer se situace na Novojičínsku situace postupně zlepšila. Radiožurnálu to potvrdil dispečer Správy a údržby silnic Nový Jičín Zbyněk Kubala. Silnice prvních dříd udržované chemicky jsou podle pokryté slabší vrstvou sněhové břečky, je obnovován posyp solí, takže jsou bez problémů sjízdné, uvedl dipečer. Přesto nabádá řidiče ke zvýšené opatrnosti. Na silnicích sypaných pevným materiálem je vyplužená vrstva sněhu, která se průběžně doplňuje.

V okrese Frýdek-Místek jsou všechny komunikace sjízdné. Jak ale upozorňuje dispečer tamní Správy a údržby silnic Libor Grussmann, řidiči by měli být kvůli přimrzajícímu sněhu při jízdě opatrní. V horských úsecích během dne napadala na vozovky vysoká vrstva sněhu, která je momentálně uježděná a zledovatělá. "Na otevřených úsecích mimo obce vytváří silný vítr sněhové jazyky, které v rámci možností odklízíme," dodává Grussmann.

Sníh přinesl problémy v dopravě také v severních Čechách na Jablonecku a Liberecku. Podle dispečera Karla Janků husté sněžení v Libereckém kraji zatím silničáři zvládají. V akci je nasazena veškerá dostupná technika a všechny silnice se jsou průjezdné a sjízdné.

Také na Jablonecku se zatím podle ředitele silničářů Jana Douděry daří s vypětím všech sil držet situaci pod kontrolou. Pomáhá k tomu zesilující mráz, díky němuž sníh méně klouže a vrstva posypu se udrží déle. Problémy tak dělá především vítr, který vytváří závěje. Práci silničářům také mnohdy komplikují i neukáznění řidiči, kteří si troufají vyjet na letních pneumatikách. Jejich uvízlé vozy pak brání průjezdu pluhů.

Kvůli sněhové kalamitě byla na několik hodin uzavřena pro nákladní dopravu silnice na česko-německý hraniční přechod Cínovec. Problémy tam dopoledne podle celníků měla i osobní auta, přechod byl sjízdný jenom se řetězy. Na dálnici D1 už několik aut skončilo v příkopech, celkově se počet dopravních nehod dnes počítá na stovky.

Až čtvrt metru nového sněhu nadělila zima v noci a ráno na krkonošské silnice. Podle trutnovských silničářů jsou ale všechny sjízdné. Ve vyšších polohách na nich leží vrstva uježděného sněhu, která dosahuje až 15 centimetrů. Na nebezpečná místa silničáři sypou kamennou drť. Ta však rychle mizí pod přívaly nového sněhu.

Přívaly sněhu způsobily zpoždění některých letadel mířících na pražské ruzyňské letiště. Podle mluvčí České správy letišť Vlasty Pallové ale Ruzyně nezaznamenala výraznější problémy. Sněhová kalamita výrazně neovlivnila ani provoz na železnici. Na hlavních tratích jezdily vlaky bez zpoždění. Pouze na regionálních drahách v horských a podhorských oblastech mohla vznikat drobná, nejvýše čtvrthodinová zpoždění. Největší problémy se sněhem tak měli řidiči. Některé silnice byly dopoledne kvůli kalamitě zcela uzavřeny.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme