Husův mravní apel platný i dnes

Na dnešní den připadá další státní a letní církevní svátek. Připomíná odkaz Mistra Jana Husa. Středověkého reformátora nechal kostnický koncil roku 1415 upálit jako kacíře, protože odmítl odvolat své názory na tehdejší církev. V 1999 papež Jan Pavel II. vyjádřil v závěru římského mezinárodního sympozia o Husovi lítost nad jeho krutou smrtí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus v Betlémské kapli

Václav Klaus v Betlémské kapli | Foto: Michal Krumphanzl

Odkaz Mistra Jana Husa připomněla i tradiční mše v pražské Betlémské kapli. Účastnil se jí i prezident republiky Václav Klaus s manželkou. Po skončení mše ve svém vystoupení zdůraznil, že velkým přínosem Jana Husa bylo odhodlání setrvat ve svobodě vlastního názoru. Podle něj Husův, i dnes platný apel, spočívá především v důrazu na mravní otázku: "Spočívá v přesvědčení, že je člověk povinen poměry své doby hodnotit vyšším mravním ( v Husově pojetí náboženským) hlediskem. Spočívá v názoru, že shledá-li člověk mezi nimi rozpor, je povinen pozemská pravidla nerespektovat," připomněl prezident.

Podle něj Hus poskytl příklad oddanosti pravdě, za níž položil život. "Tato jeho oběť za pravdu se stala - a myslím, že v tom u nás nemá konkurenci - nejnaléhavějším morálním apelem naší historie." Václav Klaus také vyslovil přání, aby se lidé stále inspirovali Husovou odvahou a láskou k pravdě a jako on trvali na svobodě projevu a nebáli se angažovat pro nápravu věcí veřejných.

pomník Mistra Jana Husa v Praze | Foto: Michal Krumphanzl

Už dopoledne se v Husově rodném Husinci sešli lidé při ekumenické mši. Jeho osobnosti se už dlouhou dobu věnuje spisovatelka Eva Kantůrková. Radiožurnál se jí proto zeptal, v čem vidí jeho přínos i přes dobu, která nás od něj dělí.

"Já myslím, že v názorové důslednosti, v tom, že dokázal uchovat svou vnitřní názorovou jistotu a integritu. A že v našich očích možná přepjatě, ale pro něj takovým správným způsobem, za tím dokázal stát až na tu hranici," připomněla Kantůrková.

Jan Hus je především znám jako představitel a vůdce českého reformního hnutí, který usiloval o nápravu křesťanské církve a společnosti důsledným respektováním novozákonních ideálů. Za svůj vzor Jan Hus považoval anglického myslitele Johna Viklefa. Spojovaly je názory o zbavení církve pozemkového majetku zásahem světské moci a obnovení jejího apoštolského poslání. Svými názory se dostal do sporu s dogmatickým výkladem víry, reprezentované papežským stolicem.

Po vyhlášení interdiktu nad Prahou roku 1412 město Hus opouští a žije pod ochranou šlechtických příznivců na venkově, nejprve na Kozím Hrádku a v Sezimově Ústí, poté na hradě Krakovci u Rakovníka.

14.října 1414 se vydal Jan Hus do Kostnice. Po několika formálních slyšení u koncilu, který shledal některé jeho učení jako kacířské, byl Hus zbaven kněžské hodnosti a odsouzen k smrti upálením dne 6. července 1415. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí, jež přerostlo v období husitských válek.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme