Hvížďala: Dalajláma přijel, aby Havlovi ulehčil poslední chvíle

Na život a odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, který dnes ve věku 75 let zemřel, vzpomíná také publicista a spisovatel Karel Hvížďala. S Havlem vedl obsáhlé rozhovory zachycené v knihách Dálkový výslech a Prosím stručně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel se setkal s dalajlámou před týdnem | Zdroj: ČTK

Zůstala ale jedna otázka, na kterou se podle svých slov nakonec nikdy nezeptal – a sice jestli Václav Havel někdy nezalitoval, že vstoupil do politiky, a jestli by jeho role nebyla větší, kdyby byl Adamem Michnikem české publicistiky a veřejné sféry.

„Do dneška vidím jeho oči, jak on kdykoliv přestoupil práh politiky a vešel do divadla nebo mezi své přátele, tak jak se mu rozzářily oči a jak teprve tam se cítil doopravdy doma,“ vzpomíná Hvížďala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista a spisovatel Karel Hvížďala vzpomíná na spolupráci s Václavem Havlem

Václav Havel podle něj nikdy nezpanštěl a do poslední chvíle svého života cítil odpovědnost za celý svět.

„Musím říct, že to nejvíc, co jsem vlastně na Havlovi vždycky obdivoval, bylo to, že on jakoby stále zbytečně riskoval, bojoval, někoho se zastával, něco prosazoval a tím vlastně nám neustále prakticky dokazoval, že skutečný smysl může být jen v tom, co se jeví předem jako neúčelné, co se nevyplatí, co nelze předem vypočítat. A takhle se choval úplně dokonce. Ještě před týdnem, před smrtí vlastně, se zastal čínských disidentů. Do poslední chvíle si pamatoval, jak každý takový hlas v době jeho disidenství posiloval jeho samotného,“ shrnuje Havlovy životní postoje Hvížďala.

Právě Havlovo setkání s dalajlámou, ke kterému došlo před několika dny, považuje publicista na základě znalostí obou zúčastněných za symbolické.

„Dovoluji si říci, že si ho pozval jako jemu nejbližšího duchovního vůdce k tomu, aby mu pomohl se přiblížit k posledním chvílím a vyrovnat se se strastmi života, tak jsem to já chápal. On tady vlastně v Čechách nikdo nebyl na takové úrovni, kdo by mu mohl ulehčit ty poslední chvíle, o kterých on moc dobře věděl, že jsou poslední,“ vysvětluje.

Jan Pokorný, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme