‚Už jenom uklízečka netrasuje.‘ Někteří hygienici jedou na doraz, jiní pomáhají s kontakty Praze

„Pracujeme na hraně svých možností.” Takové hlasy zní z některých krajských hygienických stanic, které začínají mít problém s trasováním nově nakažených koronavirem. Třeba na jižní Moravě jsou ale s dohledáváním kontaktů už teď ve skluzu. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom před pár dny tvrdil, že hygienici trasování zvládají. Odmítl proto pomoc policistů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

„Právě jsme dokončili školení, do kterého se zapojili téměř všichni naši odborní pracovníci včetně mě a paní sekretářky. Zítra si budeme navzájem telefonovat v testovací verzi a od pozítří už budeme trasovat úplně všichni,“ přiblížila serveru iROZHLAS.cz aktuální situaci hlavní hygienička Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. 

Prodavačkám se koronavirus ‚vyhýbá‘, víc ohrožuje zdravotní sestry. 129 z nich je aktuálně nakažených

Číst článek

Už jenom paní uklízečka netrasuje. Počet případů stále přibývá,“ doplnila. V Ústeckém kraji je přitom nejméně nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel a hygienici zatím kontakty stíhají dohledávat.

Počítačů a dalšího vybavení nutného k práci má ústecká hygiena podle Šimůnkové zatím vesměs dostatek. „Chybí nám jen sluchátka. Když je ale člověk sám v kanceláři, tak si zavře dveře a sluchátko nepotřebuje,“ popsala. 

Jestli si budou muset tamní hygienici přizvat na pomoc další pracovníky, ukáže podle Šimůnkové vývoj počtu nakažených v dalších dnech. Chceme vyzkoušet, jak to bude fungovat, když budou nakažení dále přibývat. Zatím to ale nedokážu zhodnotit,“ podotkla šéfka ústeckých hygieniků.

Všichni trasují

Na hraně svých možností pracují také hygienici ve Zlínském kraji. „Všichni pracovníci usilovně provádí trasování a data postupně zpracováváme a probíhá zajišťování osob v rizikovém kontaktu,“ řekla redakci mluvčí stanice Vendula Ševčíková.

Jestli budou muset požádat o pomoc zvenčí, rozhodnou podle Ševčíkové následující dny. „Snažíme se to zatím zvládat vlastními silami, uvidíme ale, jak to bude dál,” doplnila mluvčí s tím, že teď řeší hlavně nárůst nově nakažených během víkendu.

Ve Zlínském kraji za den přibylo podle krajské hygienické stanice 72 případů nákazy novým typem koronaviru. K pondělnímu ránu jich hygienici evidují od začátku pandemie 1233, v neděli to bylo 1161 případů. Aktuálně je v kraji podle hygieniků 524 nemocných, v neděli jich bylo 468. Nejhorší situace v kraji je na Uherskohradišťsku.

Pomoc úředníků

V Libereckém kraji se hygienikům daří vyhledávat kontakty nakaženého většinou do druhého dne. „Stále ještě se daří trasovat, vyhledávat všechny případy,“ uvedl krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta.

Lidé pozitivní na koronavirus by se podle Babiše mohli trasovat sami. Stačí vyplnit formulář na webu

Číst článek

Podle něj se tím zabývá 45 až 50 lidí a hygienikům vypomáhají i čtyři studentky ze střední zdravotní školy a dvě z univerzity. Od pondělka bude libereckým hygienikům pomáhat vyhledávat kontakty i desítka úředníků z krajského úřadu, kteří se už začali zaškolovat.

Podobnou nabídku dostali i hygienici na jihu Čech. I tam podle ředitelky jihočeské stanice Kvetoslavy Kotrbové trasují kontakty nakažených na plné obrátky. „Pomáhají i nelékaři, takzvaně odborní pracovníci. Dostali jsme ale i nabídku krajského úřadu, že by nám vypomáhali. Tak zatím to nenastalo, ale uvažuje se o tom,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz.

Nově se v Jihočeském kraji také zavede podle Kotrbové dvousměnný provoz. „Zatím stíháme, ale samozřejmě únava už je velká,“ doplnila.

Zahlcené hygieny

V současnosti kontakty nakažených hygienici zjišťují při telefonickém rozhovoru, někteří lidé ale na zavolání čekají i několik dní. „Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná,“ řekla k trasování ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Šéfka jihomoravské hygieny má za to, že veřejnost je udržovaná ve strachu z koronaviru a hygienici jsou zahlceni „takzvaně zodpovědnými lidmi“, kteří se nechávají otestovat dobrovolně. Hygienici se proto snaží alespoň zajišťovat pozitivní případy s ohledem na vyšší věk, nebo podle nutnosti rychlých opatření, například u zdravotníků či ve škole.

„Situace v tomto režimu je neudržitelná a nemá smysl. Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to vůbec nehovořím o jiných nákazách,“ zdůraznila Ciupek. O situaci podle ní stanice opakovaně píšou na ministerstvo zdravotnictví. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom v pátek uvedl, že hygienické stanice trasování zvládají. Už minulý týden ale mluvil o možnosti zavedení sebetrasování, při kterém by pozitivně testovaný člověk ušetřil práci hygienikům tím, že by sám vyplnil webový formulář s informacemi o svých kontaktech.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se takzvané sebereportování spustí v týdnu od 21. září.

Pomoc armády

Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla na twitteru napsal, že hygienikům s telefonickým trasováním pomáhá 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude postupně proškoleno, v první skupině od úterý to bude šest desítek lidí. Hygienikům v Praze pomáhá podle Dzurilly šest dalších hygienických stanic.

Na výpomoc čekají hygienici ve Středočeském kraji, kde se nákaza spolu s Prahou šíří nejvýrazněji. „My doufáme, že dostaneme posily třeba z armády,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Dodala, že už se o této formě pomoci jedná. Podle ní se kontakty nakažených daří trasovat, ale hygienici už jsou na hranici kapacity, zapojují se pracoviště napříč odbory.

Podobná je situace na Vysočině. Krajská hygienická stanice proškolila k trasování další své zaměstnance. Dohledáváním kontaktů se tak zabývá až 50 lidí, díky tomu se daří vyhledat potenciální nakažené do 24 hodin.

Ale jedeme nadoraz, nemáme volné kapacity, abychom mohli třeba vypomáhat Praze, řekl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice Jiří Kos.

sto, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme