Hygienici kontrolují dětské tábory. Zajímají je mimo jiné nalakované nehty kuchařek

Každoročním letním rituálem jsou kontroly dětských táborů. Hygienici na ně vyjíždějí po celé republice. Na Žďársku, kde natáčel Český rozhlas Vysočina, žádné velké přestupky neodhalili.

Nové Město na Moravě Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský tábor (ilustrační foto) | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Hygienici kontrolují dětské tábory

Na dětský letní tábor u Zuberského rybníka nedaleko Nového Města na Moravě právě přijely pracovnice hygienické stanice ze Žďáru nad Sázavou Michaela Bártíková a Hana Zajícová.

Ta vysvětluje, o co se budou při kontrole zajímat: „Ta kontrola se vlastně skládá z kontroly stravovacího provozu, pak děláme ubytovací zařízení a vlastně zdravotní úsek, zdravotní dokumentaci dětí, hygienický zařízení, kontrolujeme vlastně, jestli to odpovídá kapacitně počtu dětí.“

Dětské tábory zase o něco bezpečnější, hygienici udělili pořadatelům méně pokut než vloni

Číst článek

Obě hygieničky se nejdříve vydávají do táborové kuchyně. „Máme tady kontrolu z hygieny, máte všechny čepice?“ ptá se Jiří Šinkora, vedoucí tábora. Dále ho zajímají nalakované nehty kuchařek, které jsou podle pravidel zapovězené.

Škrábání brambor

Hygienička si hned mezi dveřmi všímá, že kuchařky škrábou brambory přímo v kuchyni, což je také zakázané. „Ty už jsou očištěný, už to jenom dočišťujeme, protože přišly od dodavatele strupatý, tak je tady dočišťujeme, jinak se to dělá dole na škrabce,“ vysvětluje Jiří Šinkora.

Drobné opomenutí s bramborami byla jen maličkost, jinak byla kuchyně ve vzorném pořádku. Kontrola z hygieny přitom prověřila úplně všechno od zdravotních průkazů až po skladování potravin nebo data jejich trvanlivosti.

Letní tábory v záplavových zónách nebudou. Novelu zákona se nepodařilo schválit včas

Číst článek

Pravidelné kontroly

Na podobné kontroly vyrážejí hygienici pravidelně. Letos na Vysočině obešli už dvě desítky tábořišť.

„Zatím jsme tedy nezjistili závažné nedostatky. Jeden nedostatek byl v pozdním hlášení tábora, jeden nedostatek ve zdravotní dokumentaci a jeden tábor byl teda předčasně ukončen, ale vlastně si ukončovali provozovatelé sami kvůli výskytu infekčního onemocnění,“ uzavřela Hana Zajícová.

Milan Kopecký, Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme