‚I přes maximální úsilí máme skluz.‘ Jihomoravští hygienici považují situaci za neudržitelnou

Hygienici v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s koronavirem i přes maximální nasazení s oslovováním a trasováním kontaktů skluz několik dní, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Od pondělního rána do oběda přibylo přes 50 nových případů. „Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná,“ zdůraznila Ciupek.

Brno (Aktualizováno: 16:37 14. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběrové místo, testy na Covid-19, Žluté lázně

Podle hygieniků je aktuálně v kraji hospitalizovaných 40 nakažených, vážné jsou čtyři případy. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle hygieničky narůstá zejména počet bezpříznakových případů, kdy se lidé nechali otestovat pro jistotu. „S každým dalším takovým případem rostou počty jejich kontaktů k dalším vyšetřením. Epidemiologická šetření dělá stále stejný tým epidemiologů,“ popsala Ciupek. „Dochází tak zcela logicky k prodlevě v oslovování osob, které byly pozitivně testovány,“ doplnila.

Vojtěch oznámil změny v pravidlech karantény, sebetrasování má fungovat příští týden

Číst článek

Hygienici jsou podle ní na pokraji sil. „Jsme zahlcení všemi možnými nerizikovými a bezpříznakovými, ale takzvaně zodpovědnými lidmi, kteří na nás pak křičí, proč musí zůstat doma, když jim přece nic není, ale jen chtěli vědět, jak na tom jsou,“ řekla Ciupek.

Přes maximální úsilí jsou podle ní hygienici ve skluzu několik dní.

„Snažíme se alespoň zajišťovat pozitivní případy podle potenciálního rizika klinického, tedy s ohledem na vyšší věk, nebo podle nutnosti rychlých opatření, když je to u zdravotníků nebo ve škole,“ uvedla Ciupek.

„V Jihomoravském kraji nyní zvládáme 50 až 100 nově testovaných pozitivních případů denně,“ doplnila pro Radiožurnál.

Hygienici v Jihomoravském kraji podle ní pracují i o víkendech, kdy ale zvládají méně práce. „Nemáme oficiálně víkendový provoz, takže je to nad rámec naší práce. Lidé si také potřebují vydechnout. Nemůžeme pracovat nepřetržitě sedm dní v týdnu, takže v sobotu a neděli pracuje jenom část našich pracovníků,“ popsala provoz Ciupek.

Vyčerpaný personál

Hygienici o stavu podle ní opakovaně píšou na ministerstvo zdravotnictví. „Situace v tomto režimu je neudržitelná a nemá smysl. Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to vůbec nehovořím o jiných nákazách. Pracujeme denně 12 i více hodin včetně víkendů,“ zdůraznila Ciupek.

MAPA: Koronavirus během čtrnácti dnů zavřel už 39 škol, čtvrtina z nich je ve Středočeském kraji

Číst článek

„V Jihomoravském kraji jsme v první polovině září do neděle měli 911 pozitivně testovaných. Zatímco v době vrcholící epidemie jsme měli za celý měsíc duben 264 pozitivně testovaných. A zatímco v dubnu nám pomáhala armáda, tak nyní jsme na to zůstali sami,“ upřesnila pro Radiožurnál.

„Krajská hygienická stanice není zřízena jako nějaké call centrum pro pozitivní nálezy koronaviru. Jsme tady epidemiologové, kteří mají za úkol řešit všechny závažné infekční choroby. Kromě koronaviru se snažíme řešit výskyt jiných, často mnohem závažnějších, infekčních chorob, které by měly mít nadále prioritu. Ať už jde o tuberkulózu nebo encefalitidu,“ varovala Ciupek.

Veřejnost ve strachu

Lidé by podle ní měli přestat panikařit, k přemrštěným reakcím není důvod. „Veřejnost je neustále udržovaná ve strachu z koronaviru a epidemie apokalyptických rozměrů,“ uvedla Ciupek.

Podle ní je také potřeba přestat denně děsit lidi. „Pak nebudou návaly asymptomatických lidí na odběrových centrech. Je potřeba vysvětlit veřejnosti, kolik procent vyšetřených bylo pozitivních, pozitivní také neznamená a priori nemocný, takže je potřeba vysvětlit, kolik z pozitivních bylo opravdu nemocných a kolik z těch nemocných potřebovalo nemocniční léčbu,“ řekla Ciupek.

Hospitalizovaných je kolem 40, z toho jsou vážné případy čtyři. Od začátku pandemie k pondělí je v kraji skoro 2900 potvrzených případů nákazy, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví. Podle hygieniků se přes 1800 vyléčilo, s nemocí zemřelo 30 lidí v průměrném věku 78 let.

Hana Floriánová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme