Hygienici odložili vyšetřování kontroverzní schůzky v Lánech. Zemanův poradní tým přestupek nespáchal

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje odložila vyšetřování případu schůzky expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Během setkání měla být porušena platná epidemiologická opatření bránící šíření koronaviru. Hygienici tvrdí, že důvodem bylo rozhodnutí Městského soudu v Praze, které některá nařízení ministerstva zdravotnictví zrušilo, i alternativní preventivní opatření, k nímž před schůzkou Kancelář prezidenta sáhla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana (v čele stolu) v Lánech | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Úřady se zabývaly setkáním v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem na základě občanského podnětu, dle něhož nebyl při schůzce dodržen předepsaný dvoumetrový odstup a bylo zřejmé, že si účastníci setkání museli v jejím průběhu sundat roušku, aby mohli konzumovat servírované jídlo.

Hrad zaplatil za testy na koronavirus před schůzkou v Lánech 49 tisíc. ‚Šlo o ochranu prezidenta,‘ tvrdí

Číst článek

Zahájení správního řízení zkomplikoval podle hygieniků především rozsudek Městského soudu v Praze, který mimo jiné zrušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví zakazující volný pohyb na českém území a nařizující dodržování bezpečného odstupu na veřejnosti. Na základě tohoto rozhodnutí tak přestupek spáchán nebyl.

Postačilo alternativní řešení

Hygienici také poukazují na opatření o omezeném provozu pracovišť, která měla v případě fungování dohlédnout na minimalizování kontaktu mezi přítomnými. V tomto případě ale podle stanice postačilo alternativní řešení, kterým bylo testování účastníků před samotným setkáním s prezidentem. „Testy všech pozvaných byly negativní, tudíž zúčastnit se předmětného jednání bylo pro ně zcela bezpečné. Jakkoliv tedy formálně nebyla naplněna litera mimořádného opatření, jeho účel neutrpěl,“ uvádí hygienici v tiskové zprávě.

Schůzky na zámku v Lánech, kterou prezident Miloš Zeman uspořádal 4. dubna, se zúčastnili například ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO), policejní prezident Jan Švejdar, předseda Svazu měst a obcí František Lukl nebo guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Setkání však bylo kritizováno, protože na fotografii pořízené prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem v době, kdy v Česku platila přísná epidemiologická opatření, je vidět prostřený stůl s nakrájenými sýry a klobásami. Účastníci navíc seděli těsně vedle sebe a nedodrželi doporučený rozestup dva metry.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme