Hygiena zvažuje, že bude trasovat jen vážné případy, řekl Babiš. Změny by se mohly týkat i respirátorů

Hygienici uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19, informoval vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví. Více informací by mělo být oznámeno do pátku, řekl na tiskové konferenci. Změna by se mohla týkat také lidí, kteří používají respirátor. Ti by po setkání s infikovaným by nemuseli do karantény, naznačil Babiš, co hygienici zvažují. Podle premiéra je v karanténě velké množství lidí, kteří nemají žádné symptomy.

Praha (Aktualizováno: 20:15 7. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

p202009070728901_200907-192059_ban.jpeg

Hygienici uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19, informoval vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů lidí nakažených covidem-19 pomáhat nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů.

Vláda pošle do volebních místností přes tři miliony roušek, senioři při zhoršení situace obdrží respirátory

Číst článek

Dohodl se na tom v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s řediteli krajských hygienických stanic. Hygienici by si podle něj měli takto pomáhat na dálku pomocí takzvané chytré karantény. Podle Jágrové by tak hygienici z krajů mohli hlavnímu městu vypomoct s kontakty zhruba 30 nakažených lidí denně.

„V podstatě se vyhodnocují metodiky, které byly rozeslány do připomínkových řízení. To znamená od pediatrů, praktických lékařů, zástupce laboratorních systémů, poskytovatelů zdravotní péče a ve vazbě samozřejmě na postupně přijímané mezinárodní standardy. Na to je celý expertní tým, který to teď dělá a celé to musí být hotové do konce září.  Týká se to ale napojení na laboratorní systémy, nový systém testů a tak dále,“ řekl pro Český rozhlas člen řídícího týmu Chytré karantény Petr Šnajdárek.

Praha je jedním z regionů, kde v poslední době přibývá nakažených nejvýrazněji. Ve městě se podle údajů ministerstva zdravotnictví objevilo za posledních sedm dní zhruba 72 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Denní nárůst případů nemoci covid-19 v hlavním městě v neděli počtvrté v řadě překonal stovku. K nedělním 18 00 přibylo za posledních 24 hodin 103 potvrzených případů nákazy.

Už v pátek Jágrová uvedla, že Praha přestává zvládat trasovat kontakty nemocných s covidem-19. Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly. Připustila, že v hlavním městě se trasování daří ze všech českých regionů nejhůř. Lidi s pozitivním testem požádala o shovívavost.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme