Rouška, dva metry a 15 minut už nestačí. Hygienici zpřísnili trasování kontaktů lidí s koronavirem
Hygienici jsou při trasování kontaktů lidí s pozitivním testem na koronavirus přísnější než dřív. Zohledňují to, že v Česku jednoznačně převládá výrazně nakažlivější varianta delta. Například dvoumetrová vzdálenost, dosud považovaná za bezpečnou, už nestačí.
„Dostal jsem to až od dětí, které očkované nebyly. Začaly mě strašlivě bolet klouby, záda, svaly, furt se to přesouvalo, zmizel mi čich a chuť, přišla na mě velká únava," líčí své nakažení Jiří z Jablonce nad Nisou, který se koronavirem nakazil necelý týden po druhé dávce očkování, kdy ještě neměl plnou imunitu. Hygienici mají podezření na variantu delta. Ta v Česku podle Státního zdravotního ústavu převažuje z 95 %.
V průběhu prázdnin proto začali hygienici ke každému nově zjištěnému případu při trasování přistupovat tak, jako by šlo právě o deltu. „Trasování je pečlivější. Zvažujeme i to, že u delty je snadnější šíření vzduchem, takže kontakty jsou vyhodnocovány přísněji. Týká se to i těch, které trvaly méně než 15 minut a byly na delší vzdálenost. Protože bereme v potaz i šíření vzduchem, dáváme 14 denní karanténu,“ upozorňuje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Kromě délky doby kontaktu a vzdálenosti hygienici posuzují i to, jestli byly osoby očkované nebo ne. Ochrana úst a nosu s rozšířením nakažlivější varianty viru přestala být pádným argumentem. „V případě potvrzení onemocnění Covid způsobené novou variantou viru jsou osoby v úzkém kontaktu posuzovány individuálně. Vůbec se v těchto případech nezohledňuje použití ochrany dýchacích cest,“ říká mluvčí Moravskoslezských hygieniků Aleš Kotrla. Stále ale platí, že nasazený respirátor je účinnou bariérou.
‚Delta změnila pravidla hry‘. Nový Zéland kvůli koronaviru prodloužil celostátní uzávěru o tři dny
Číst článek
Jinak než dřív hygienici přistupují i k situacím, kdy se člověk s nakaženým setkal v místnosti. „Pokud je kontakt v uzavřené místnosti, tak se už neptáme, jestli to bylo 1,5 nebo dva metry,“ informuje Svrčinová.
Přísnější jsou hygienici i při ukončení nařízené izolace a karantény. „V případě mutace beta, gama nebo delta, je nutné absolvovat PCR test, což u běžné verze koronaviru není, takže tam je ten rozdíl,“ přibližuje mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.
Výhodu mají očkovaní. „U nich předpokládáme, že jsou chránění. Do karantény nechodí,“ vysvětlila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
S trasováním mají ale podle Svrčinové hygienické stanice často potíže. Nakažení lidé jim hlásí v průměru jeden až dva rizikové kontakty. „Máme trochu problém, že i když nám nahlásí kontakt, tak ho nemůžeme dotrasovat, protože se nedovoláme. Mnohdy proto, že jsou lidi na dovolených a v zahraničí neberou cizí čísla. Musíme se tak opakovaně o kontaktování snažit a když se nám to dvakrát, třikrát nepodaří, tak posíláme rozhodnutí o nařízení karanténních opatření,“ říká hlavní hygienička.
Reprodukční číslo kleslo po dvou týdnech mírně pod jedna. Za neděli přibylo 107 pozitivních případů
Číst článek
Všechna opatření reagují na to, že delta varianta koronaviru je 2,5krát nakažlivější než ta původní. „Ta nakažlivost je dána silou vazby povrchového výběžku S na specifický receptor vnímavých buněk v epiteliích plic. Je to vlastně silnější magnet – uplatní se přednostně a je na místě činu dříve, vytěsní ten virus, pokud to stíhá, z té vazby na specifický receptor, to je ta větší nakažlivost,“ vysvětluje ředitel biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.