Nelze zobecnit jeden případ, kolegové udělali maximum, uzavřela Rážová stížnost strážníků

„V tuto chvíli kolegové z KHS (krajská hygienická stanice) Středočeského kraje udělali maximum,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová o případu rodiny pražského strážníka. Reagovala tak na článek o neschopnosti hygienické stanice na webových stránkách pražské městské policie. Zároveň připustila, že věc nemůže stanice řádně prozkoumat, protože nemá o anonymním pisateli dostatečné údaje, které by vedly k lepší identifikaci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička Jarmila Rážová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případ, ve kterém pražští strážníci minulou sobotu zveřejnili na svých webových stránkách kritiku hygieniků, nařídila Rážová středočeské hygienické stanici přezkoumat.

‚Systém selhal.‘ Pražští strážníci zveřejnili na webu ostrou kritiku hygieniků kvůli testování na covid-19

Číst článek

V prohlášení pro média ve čtvrtek poté uvedla, že hygienická stanice komunikovala s nemocným a ten jí poskytl seznam kontaktů. „Přímo s ním pak bylo projednáno, jaká protiepidemická opatření musí přijmout on i jeho rodina, s níž sdílí společnou domácnost,“ napsala do tiskové zprávy.

Následně hygienici komunikovali s matkou nakaženého, která sama oznámila, že ona a další členové rodiny jsou nakažení.

„Byla rovněž požádána o kontakty, které hygienici dále prošetřovali. Jelikož jeden ze členů domácnosti pracuje u Policie ČR a jeden u Armády ČR, byla realizována také opatření na pracovišti, v případě pracovníka PČR řešil případ hygienik ministerstva vnitra ČR,“ uvedla.

Zakrývání chyb

Podle Rážové nemá ani ministerstvo zdravotnictví, ani krajská hygienická stanice jakýkoliv záměr na rodinu příslušníka policie útočit a nejde ani o zakrývání chyb v systému.

Hygienici naléhali podle šéfa strážníků na smazání kritického příspěvku. Žádal to i radní Hlubuček

Číst článek

„Je třeba posuzovat celý kontext věci, nikoliv zobecnit jeden případ,“ napsala o údajné nefunkčnosti celého systému.

Středočeská hygienická stanice již dříve ve svém vyjádření uvedla, že za své zdraví jsou zodpovědní hlavně sami lidé. „Z uvedeného článku jasně vyplývá naprostá neinformovanost veřejnosti o tom, že za své zdraví jsou lidé zodpovědni hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři,“ vyvěsili na svých stránkách.

Jeden z městských strážníků ve zveřejněném článku popisoval frustraci a rozčílení nad neschopností místní nemocnice a hygienické stanice, u kterých se snažil zajistit test na covid-19 pro nemocného syna a členy domácnosti. „Systém selhal, spolehni se sám na sebe,“ napsal dosud nejmenovaný člen městské policie na webových stránkách. Text byl po kritice později odstraněn.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme