Hygienická služba je podfinancovaná a ubývá v ní odborníků, tvrdí hlavní hygienik

Hygienická služba v Česku trpí dlouhodobým podfinancováním a své úkoly zvládá plnit jen obtížně. Upozorňuje na to analýza hlavního hygienika Vladimíra Valenty. Ten varuje, že vlády v minulých letech podcenily ochranu veřejného zdraví, a ta proto prochází až destruktivním vývojem. Za vážnou dnes označily situaci i zdravotnické odbory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygien ČR Vladimír Valenta

Hlavní hygien ČR Vladimír Valenta | Foto: Filip Jandourek

„On si to nikdo neuvědomí, dokud nedojde k určitým konkrétním situacím,“ říká předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková

„V poslední době se hodně hovořilo o výskytu černého kašle. Několik let se nemonitorovalo, jak to vypadá s populací, s jejím proočkováním, a najednou tu byla epidemie černého kašle, která si vyžádala peníze z veřejného zdravotního pojištění. Důsledky se dostavily po několika letech,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hygienické službě mluví předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a předseda zdravotnického výboru PS Rostislav Vyzula

Dobrým příkladem bylo rychlé zvládnutí výskytu spalniček v Ústeckém kraji. „Hygienická služba vše zmonitorovala, našla zdroj, poučila všechny lidi, kteří se do výskytu se spalničkami dostali, proočkovala je a epidemie se zastavila hned v zárodku.“

Jako velký problém vnímá Žitníková úbytek zaměstnanců: „Dramaticky se snížily počty odborníků, kteří se hygieně věnují. Vnímáme to jako velký problém. Hygiena nedělá jen očkování a prevenci. Věnuje se také odběrům vzorků z ovzduší a různých staveb, zdravotnickým zařízením nebo hygieně práce.“

„Její úkoly jsou široké. Na plnění úkolů a předcházení nemocem a tomu, aby populace byla zdravá, je potřeba investovat finance.“

Od roku 2006 do roku 2012 přišla podle předsedy zdravotnického výboru sněmovny Rostislava Vyzuly hygienická služba o 900 milionů korun.

Platy pracovníků se snížily a chybí odborníci s lékařským vzděláním. Obor se stává neatraktivním, mladí lidé nepřicházejí. Technické i laboratorní vybavení je podle hlavního hygienika na velmi slabé úrovni.

„Stát by se měl nad zásadní redukcí financí zamyslet a pokusit se je postupně navýšit,“ dodává Vyzula.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme