Hygienické stanice by do konce ledna měly být lépe chráněny proti hackerům, původní termín nestihly

Krajské hygienické stanice (KHS) by měly být lépe chráněné před útoky hackerů do konce ledna. Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo termín o měsíc. Projekt spustilo v polovině loňského roku, za lepší kybernetické zabezpečení hygien zaplatí celkem 60 milionů korun. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové byly stanice dlouhodobě podfinancované a na IT zabezpečení scházely peníze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajské hygienické stanice teď své IT systémy a jejich zabezpečení modernizují (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Na špatný stav počítačového vybavení a zabezpečení systémů hygienických stanic upozorňovala hlavní hygienička Rážová ještě loni v létě.

„V tom segmentu státní správy vlastně se poněkud zanedbává rozdílná úroveň IT vybavení. Kybernetická bezpečnost není zajišťována na dostatečné úrovni,“ říkala tehdy.

Krajské hygienické stanice teď své IT systémy a jejich zabezpečení modernizují, například středočeská hygienická stanice už projekt téměř dokončila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž od Jany Magdoňové

„V rámci tohoto projektu se řeší standardizace a zvýšení úrovně zabezpečení (firewally, aktivní prvky,...), včetně obměny klíčových prvků sítí, některého dalšího vybavení a centrálního monitoringu. V případě naší KHS by tento projekt neměl znamenat potřebu navýšení počtu pracovníků. Část projektu spočívající v dodávce a instalaci již proběhla, v lednu čeká pracovníky naší KHS školení,“ řekla Radiožurnálu její mluvčí Dana Šalamunová

Hygieny měly své systémy zabezpečit do konce loňského roku, to ale podle ministerstva zdravotnictví nestihly.

„Projekt se nachází ve finální fázi. Původní termín realizace byl ke konci roku 2020, ale vzhledem k jiným prioritám zaměstnanců KHS v době několika vln pandemie covidu-19 je o jeden měsíc prodloužen. Ukončení projektu bude k 31. 1. 2021,“ upřesnila mluvčí resortu Barbora Peterová.

Projekt se týká všech čtrnácti hygienických stanic v krajích včetně jejich územních pracovišť, kterých je 71. Od letošního 1. ledna navíc krajské hygieny spadají pod kyberzákon.

Doteď mezi takzvané významné informační systémy státu patřil pouze ten, se kterým hygienici pracovali. Na starost ho ale mělo ministerstvo a Úřad zdravotnických informací a statistiky. Od nového roku bude Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dohlížet i na zabezpečení například elektronické pošty krajských hygien. Podle mluvčí ministerstva Peterové to ale pro hygieny už velká změna není.

„Provedení nutných formálních a procesních změn proběhne v jednotlivých KHS s podporou ministerstva bez problémů. Většina technických požadavků je pak řešena právě realizovaným projektem, který nutnost povýšení kybernetické bezpečnosti KHS na úroveň vyžadovanou zákonem předvídal, a je koncipován odpovídajícím způsobem.“

Zabezpečený systém

Hygienické stanice se tak musí řídit kyberzákonem a mít správně zabezpečené systémy nebo komunikovat s kyberúřadem. Podle mluvčího NÚKIB Jiřího Táborského z toho ale hygienám nevyplývají pouze povinnosti.

Potravinářská inspekce by měla začít kontrolovat restaurace. Nesouhlasí ministerstvo ani hygienici

Číst článek

„Krajské hygienické stanice jsou velmi důležité, nejen s ohledem na právě probíhající epidemii, a proto je dobře, že kybernetická bezpečnost bude posílena. Zvýšení počtu významných informačních systémů neznamená jen další povinnosti pro jejich správce, ale také jim dává možnost se na nás obrátit v případě problémů.“

Právě na zdravotnický sektor totiž v posledních letech víc než kdy dřív útočí hackeři, vyplývá to i z výroční zprávy NÚKIB za rok 2019. A kyberútoky se nevyhýbají ani hygienických stanicím.

„Zejména v podobě phishingových a spearphishingových kampaní, snaze o infiltraci ransomware a dalším běžným útokům, které jsou zpravidla prováděny bez cílení na konkrétní organizaci nebo sektor. Zdravotnictví se v této obecné podobě ‚těšilo‘ pozornosti hackerů více než jiné sektory, ale to je obecný celosvětový trend, se kterým nezbývá než se vyrovnat cílenou prací v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ přiblížila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Loni hackeři ohrozili například nemocnice v Brně, Ostravě nebo v Kosmonosech.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme