Hygienické stanice v Česku musí škrtat pracovní místa. Některé jsou podle ředitelů na hraně kapacit

Oproti loňskému roku se snížil počet pracovníků krajských hygienických stanic po celém Česku. Podle dat ministerstva zdravotnictví v nich ubylo 135 míst, přesto ale prý agendu zvládají bez problémů. Někteří ředitelé krajských hygienických stanic nicméně tvrdí, že jsou na hraně kapacit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběrové místo, testy na Covid-19, Žluté lázně

Hygieny měly plné ruce práce zejména během pandemie koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hygienické stanice měly koncem letošního března celkem 2167 zaměstnanců. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba se snížení počtu pracovníků týkalo hlavně neobsazených tabulkových míst. Krajské hygienické stanice podle něj pracují normálně.

Pachatel neznámý. Policie odložila případ poplašné zprávy o šíření tuberkulózy ukrajinskými vojáky

Číst článek

„Je možno říct, že aktivity a povinnosti ze zákona jsou vykonávány zcela v pořádku i s tím trošku menším počtem zaměstnanců,“ uvedl Jakob.

Podle resortu jde o první část reformy hygienických stanic a cílem není jejich odborné oslabení, ale úspory.

Radiožurnál oslovil všechny hygienické stanice v Česku a odpovědi dostal od deseti z nich. Mezi otázkami bylo například to, zda se jim vše daří zvládat i s menším počtem zaměstnanců, nebo jestli musely nějaké aktivity omezit.

Z pandemie jsme se nepoučili, jen jsme ji vytěsnili. Nový virus přijde, míní biochemik

Číst článek

Například v Ústeckém kraji se meziročně snížil počet míst o 10 na 183. Podle zástupce ředitelky krajské hygienické stanice Romana Šťastného se sice daří úkoly plnit, přináší to ale zvýšené nároky na kolegy. A nejde tak říct, jak dlouho bude takový režim fungovat.

Hraniční je situace i v Plzeňském kraji. Podle ředitele tamní hygienické stanice Michala Bartoše bude nutné v některých oblastech redukovat úkoly, které hygiena má. Bez toho podle něj nejde dlouhodobě pokračovat. A situace není ideální ani například ve středních Čechách nebo na Vysočině.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu o ochraně veřejného zdraví. Úpravy se mají týkat například reorganizace Státního zdravotního ústavu a krajských hygienických stanic. Tato novela je podle mluvčího resortu zdravotnictví Jakoba aktuálně v připomínkovém řízení.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme