Postaví, nebo pozemek vrátí? Kraslice nad Oslavou se bojí vracení parcel, přišly by o dotace na zasíťování

Na levné pozemky a klidnou lokalitu nalákaly Kralice nad Oslavou i lidi z okolních měst. Teď se bojí, že kvůli vysokým úrokům hypoték někteří nepostaví a pozemky obci vrátí. Radnice ale získala na zasíťování parcel dotaci, a pokud by se nestavělo, musela by peníze vrátit. Podle Svazu měst a obcí řeší podobný problém i další menší obce.

Kraslice nad Oslavou (Třebíčsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemky pro stavbu rodinných domů bude Studená prodávat za 350 korun za metr čtvereční. Teď tu připravují připojení sítí

Nízká cena pozemků přitáhla do Kraslic nad Oslavou hlavně zájemce z okolí (ilustrační foto) | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

Tisícihlavá obec na Třebíčsku připravovala novou lokalitu několik let. Jenže hlavně v posledním roce podražil stavební materiál a nahoru šly i sazby hypoték.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kralice nad Oslavou se obávají, že budou muset vrátit dotaci na přípravu stavebních pozemků

Vedení radnice se teď obává, že někteří lidé nepostaví a pozemky obci vrátí. Kralice by tím nejen přišly o nové obyvatele, ale musely by vracet i statisíce korun.

Zatím Kralice nad Oslavou zasíťovaly 42 pozemků a radnice by ve stejné lokalitě chtěla připravit i další stavební pozemky.

Za metr čtvereční lidé platili 1000 korun. Nízká cena přitáhla hlavně zájemce z okolí.

„Uvidíme, kolik těch lidí bude. Jestli budou odstupovat a kolik jich případně bude. Byly by to trable s vracením dotací, protože jsme dostali na jedno stavební místo 80 tisíc korun. Peníze by se musely vracet a to by bylo nepříjemné,“ říká starosta Emil Dračka (za SPOZ).

Téměř pětina Čechů loni refinancovala hypotéku. Každý desátý má problém ji splácet, počítá s šetřením

Číst článek

Podle Svazu měst a obcí podobné obavy trápí i další menší obce.

„Pokud stát říká, že nebude stavební spoření, budou vyšší hypotéky, vyšší úrokové sazby a inflace půjde pořád nahoru... Občané jsou v obrovské nejistotě a klesá zájem o to, aby stavěli i na méně atraktivních pozemcích z hlediska dostupnosti do centra regionu a zaměstnání,“ poukazuje výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková.

Kralice nad Oslavou i další obce teď čekají na signál od státu, zda se mají dál rozrůstat, nebo už nepřipravovat na stavbu další pozemky.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme