Přehled tisku: tisíce Čechů v call centrech a strach mladých o půjčky

Obavy kolem půjček na bydlení rostou, informují Hospodářské noviny. A podle Deníku Češi žijící ve vyloučených lokalitách umírají dřív než zbytek populace. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Call centrum, telefonní operátor (ilustrační foto)

Call centrum, telefonní operátor (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

MF Dnes

Přibývá strojvedoucích, kteří nezastaví před návěstidlem zakazujícím další jízdu vlaku. Podle statistik správy železnic za prvních pět měsíců letošního roku tento přestupek udělalo šedesát z nich - to je meziročně o čtvrtinu víc. Drážní úřad chce proto strojvedoucí povinně kontrolovat, jestli dodržují mezi jednotlivými jízdami dostatečné přestávky. Dočtete se to v Mladé frontě Dnes.

Nová pravidla pro hypotéky: devítinásobek ročního čistého příjmu, splátky maximálně 45 procent

Číst článek

Systém kontroly licencí by měl strojvedoucím po ukončení směny u jednoho dopravce znemožnit přesednutí do vlaku jiné železniční společnosti. Hlášení čísla licencí při vypravování vlaku funguje od konce loňského roku, zatím je ale dobrovolné a využívají ho jen velké společnosti jako České dráhy, ČD Cargo nebo soukromý dopravce AWT.

Hospodářské noviny

Obavy kolem půjček na bydlení rostou. Mladí chtějí vědět, zda se na ně dostane - to je titulek Hospodářských novin. Zájemci o výhodné státní půjčky musí do poloviny srpna zvládnout složitou administrativu, nemají navíc jistotu, jestli Státní fond rozvoje bydlení jejich žádost schválí. Zájem se totiž podle deníku očekává velký - hlavně kvůli říjnovému zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték.

Stát na pořízení nebo stavbu rodinného domu půjčí až dva miliony korun, na byt až 1 200 000 korun a na modernizaci bydlení 300 tisíc korun. Úvěr může být ale jen do osmdesáti procent hodnoty pořizované nemovitosti. Úročení bude výrazně výhodnější než u bank - úroková sazba bude do jednoho procenta ročně. V současné době dosahuje 1,12 procenta.

Deník

Češi žijící ve vyloučených lokalitách umírají v průměru o osmnáct let dřív než zbytek populace, upozorňuje na to Deník. Podle studie Státního zdravotního ústavu trpí chudí lidé dvakrát častěji infarktem a duševními chorobami dokonce šestkrát víc.

Hlavní příčinou tohoto rozdílu je nízká informovanost lidí, kteří v ghettech žijí. Tři čtvrtiny zdejších obyvatel totiž nedosáhlo na vyšší než základní vzdělání. Dalším problémem je i to, že ve vyloučených lokalitách chybí lékaři.

Do Česka může přijít za prací až 3000 Srbů ročně. Vláda tak chce řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Číst článek

E15

V českých call centrech pracuje už téměř 90 tisíc lidí, kteří obsluhují zákazníky z celého světa. Deník E15 píše, že k jejich rozmachu přispěly hlavně státní pobídky. Z Česka obsluhují své mezinárodní zákazníky korporace, jako jsou Amazon, Johnson & Johnson nebo Lufthansa. V roce 2020 by v tomto odvětví podle odhadů mělo v Česku pracovat až 100 tisíc lidí.

Největší koncentrace center podnikových služeb je podle oborové asociace ABSL v Praze. Pracuje tam 45 procent všech zaměstnanců v tomto oboru.

Právo

Češi si vzájemně příliš nevěří. Vyplývá to z průzkumu CVVM, na který upozorňuje deník Právo. Z profesí jsou nejméně důvěryhodní čeští politici. 67 procent lidí je navíc přesvědčených o tom, že v naší společnosti převažuje závist nad tolerancí k rozdílům v majetku.

Pro Čechy jsou naopak nejvíc důvěryhodní vědci, ekonomičtí analytici nebo známí zpěváci, sportovci a herci. Názorům vědců na veřejné otázky věří přes osmdesát procent lidí, dodává deník Právo.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme