Přehled tisku: tisíce Čechů v call centrech a strach mladých o půjčky

Obavy kolem půjček na bydlení rostou, informují Hospodářské noviny. A podle Deníku Češi žijící ve vyloučených lokalitách umírají dřív než zbytek populace. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Call centrum (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

MF Dnes

Přibývá strojvedoucích, kteří nezastaví před návěstidlem zakazujícím další jízdu vlaku. Podle statistik správy železnic za prvních pět měsíců letošního roku tento přestupek udělalo šedesát z nich - to je meziročně o čtvrtinu víc. Drážní úřad chce proto strojvedoucí povinně kontrolovat, jestli dodržují mezi jednotlivými jízdami dostatečné přestávky. Dočtete se to v Mladé frontě Dnes.

Nová pravidla pro hypotéky: devítinásobek ročního čistého příjmu, splátky maximálně 45 procent

Číst článek

Systém kontroly licencí by měl strojvedoucím po ukončení směny u jednoho dopravce znemožnit přesednutí do vlaku jiné železniční společnosti. Hlášení čísla licencí při vypravování vlaku funguje od konce loňského roku, zatím je ale dobrovolné a využívají ho jen velké společnosti jako České dráhy, ČD Cargo nebo soukromý dopravce AWT.

Hospodářské noviny

Obavy kolem půjček na bydlení rostou. Mladí chtějí vědět, zda se na ně dostane - to je titulek Hospodářských novin. Zájemci o výhodné státní půjčky musí do poloviny srpna zvládnout složitou administrativu, nemají navíc jistotu, jestli Státní fond rozvoje bydlení jejich žádost schválí. Zájem se totiž podle deníku očekává velký - hlavně kvůli říjnovému zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték.

Stát na pořízení nebo stavbu rodinného domu půjčí až dva miliony korun, na byt až 1 200 000 korun a na modernizaci bydlení 300 tisíc korun. Úvěr může být ale jen do osmdesáti procent hodnoty pořizované nemovitosti. Úročení bude výrazně výhodnější než u bank - úroková sazba bude do jednoho procenta ročně. V současné době dosahuje 1,12 procenta.

Deník

Češi žijící ve vyloučených lokalitách umírají v průměru o osmnáct let dřív než zbytek populace, upozorňuje na to Deník. Podle studie Státního zdravotního ústavu trpí chudí lidé dvakrát častěji infarktem a duševními chorobami dokonce šestkrát víc.

Hlavní příčinou tohoto rozdílu je nízká informovanost lidí, kteří v ghettech žijí. Tři čtvrtiny zdejších obyvatel totiž nedosáhlo na vyšší než základní vzdělání. Dalším problémem je i to, že ve vyloučených lokalitách chybí lékaři.

Do Česka může přijít za prací až 3000 Srbů ročně. Vláda tak chce řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Číst článek

E15

V českých call centrech pracuje už téměř 90 tisíc lidí, kteří obsluhují zákazníky z celého světa. Deník E15 píše, že k jejich rozmachu přispěly hlavně státní pobídky. Z Česka obsluhují své mezinárodní zákazníky korporace, jako jsou Amazon, Johnson & Johnson nebo Lufthansa. V roce 2020 by v tomto odvětví podle odhadů mělo v Česku pracovat až 100 tisíc lidí.

Největší koncentrace center podnikových služeb je podle oborové asociace ABSL v Praze. Pracuje tam 45 procent všech zaměstnanců v tomto oboru.

Právo

Češi si vzájemně příliš nevěří. Vyplývá to z průzkumu CVVM, na který upozorňuje deník Právo. Z profesí jsou nejméně důvěryhodní čeští politici. 67 procent lidí je navíc přesvědčených o tom, že v naší společnosti převažuje závist nad tolerancí k rozdílům v majetku.

Pro Čechy jsou naopak nejvíc důvěryhodní vědci, ekonomičtí analytici nebo známí zpěváci, sportovci a herci. Názorům vědců na veřejné otázky věří přes osmdesát procent lidí, dodává deník Právo.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme