I čeští vysokoškoláci dostávají peníze za sportovní výkony. Na studium jako v USA to však nestačí

Hokejbal nebo i curling může vysokoškolákům přinést něco málo do studijní peněženky. Stačí reprezentovat univerzitu a požádat o sportovní stipendium. Ti nejlepší dostanou mimořádnou odměnu. Takové jako v USA, kde stipendium vynikajícím sportovcům pokryje celé náklady na studium, to však v Česku není a zřejmě v dohledné době nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý ročník běžeckého seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour

Druhý ročník běžeckého seriálu Česká pojišťovna Mizuno RunTour | Foto: Miroslav Duschek

Petra Vinšová studuje druhým rokem biologii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity. Mimořádné stipendium dostala za výborné výsledky v curlingu, ke kterému ji dovedla její matka.

„Vzala mě do Skotska na turnaj. Před tím jsem se jí smála, že chodí zametat a přišlo mi to hrozně legrační, nevyužitelné a naprosto nesportovní. Ve Skotsku mě uchvátila ta atmosféra, protože tam to hrají vlastně od doby, co začnou chodit,“ říká Petra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Klára Bílá

Za reprezentaci fakulty dostala mimořádnou odměnu 15 tisíc korun. Všechno prý bude investovat zpět do sportu. „Ať mám zase možnost se v tom rozvíjet trochu víc,“ poznamenává.

Sportovními stipendii chtějí zástupci univerzit studenty podpořit a alespoň jim pokrýt výdaje třeba na sportovní vybavení, říká Kateřina Feitová, vedoucí katedry sportu na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity.

„Celkově sport má na vysokých školách poměrně těžké postavení. Dříve existovaly takzvané individuální studijní plány, kdy vrcholový sportovec měl úplně jiné podmínky ke studiu, což dneska z velké části zaniká a studenti musí plnit stejné studijní povinnosti jako student, který nereprezentuje. Takže se snažíme aspoň tímto způsobem finančně studentům přispět na jejich sportovní činnost a vlastně ocenit jejich snahu,“ vysvětluje Kateřina Feitová.

Sportovní stipendia pomáhají v USA chudým studentům. A na sportu vydělávají i univerzity

Číst článek

Ve Spojených státech mají špičkoví sportovci dveře na univerzitu skoro hned otevřené. To v Česku podle Petry Vinšové hned tak nebude.

„V Americe je to hodně o tom, že ten sport je podporovaný celou tou univerzitou a zároveň je o to daleko větší zájem. A dokud u nás nebude takový zájem o ten sport, tak možná, že není možnost tohoto dosáhnout,“ myslí si Petra.

Děkan fakulty Bohuslav Gaš doufá v obrat. „Taková praxe u nás opravdu ještě není. Přemýšlím o tom, že by to možná stálo za to zavést. No, pokud se to někdy u nás zavede, tak možná naše fakulta bude jedna z prvních,“ říká Gaš.

Mimořádná stipendia mohou studenti dostat také za jinou, uměleckou reprezentaci fakulty. Nárok mají také na prospěchové, ubytovací nebo sociální stipendium.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme