I děti mají v soudním procesu svá práva

Týrané a zneužívané děti jsou opakovaně traumatizovány jako svědci v trestním řízení. Nadace Naše dítě proto využila jednoletého projektu Evropské unie a zmapovala dodržování práv dětí v soudním procesu. Jedním z největších problémů dětí-svědků trestných činů jsou opakované výslechy. Potvrdila to vedoucí evropského projektu Jarmila Knight. "Někdy skutečně je nutné v zájmu toho vyšetřování vyšetřit dítě několikrát, nicméně my bychom to aspoň snažili minmalizovat."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Nadace Naše dítě spolu s řadou odborníků připravili soubor publikací, které mají dětské svědky provést od zahájení vyšetřování až k hlavnímu přelíčení. Cílem je, aby dítě nemělo jako svědek pocit viny. V projektu Evropské unie vyšlo zatím 500 kopií těchto publikací. Ale to je zatím málo: "Chceme najít peníze na to, aby se tento průvodce dětského svědka po malých úpravách dostal ke všem dětem, vydat to v 5 tisících kopiích."

Protože soudní výrok u trestných činů může znít jak vinen, tak zproštěn obžaloby, končí příručka pro dětské svědky násilí důležitým heslem: "Ať už se s obžalovaným stane cokoli, není to tvoje chyba. Ty jsi říkal pravdu, a to není nikdy špatné."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme