I dnes se vyplatí opatrnost na silnicích

Na silnicích to i dnes klouže. Husté sněžení a silný vítr komplikuje dopravu i na hraničních přechodech v horských oblastech republiky. Kamiony mají problémy jak na severu, tak i na jihu Čech. Šumavské přechody Strážný a Zadní Zvonková jsou průjezdné jen pro osobní dopravu. Silničáři radí řidičům, aby s nákladem nejezdili do oblasti mezi Volary a Slunečnou u Lipna, kde se nesmí solit a vítr silnici zafoukává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

husté sněžení na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Jak Českému rozhlasu potvrdila dispečerka silničářů Alena Součková, situace se hodinu od hodiny zhoršuje. "Problémy máme na silnici I/39 z Volar na Vimperk na Strážný. Mezi obcemi Hliniště a Strážný stojí kamiony, průjezdné je to pouze pro osobní dopravu. Hlásili nám z německých hranic, že na druhou stranu pouští jen kamióny, které jsou vybavené sněhovými řetězy. Na Šumavě v okolí Kvildy jsou závěje, zafoukané silnice, frézují tam."

Na Kutnohorsku a na Kolínsku se od časných ranních hodin vyskytují přeháňky a místy už napadlo až několik centimetrů sněhu. Všechny komunikace jsou zatím sjízdné. Situace se ale může rychle změnit. K občasnému sněžení se totiž přidal silný nárazový vítr. Silničáři proto nevylučují tvorbu sněhových jazyků, a to hlavně ve vyšších polohách na Zbraslavicku a Uhlířskojanovicku. Do terénu vyjela veškerá dostupná technika a zatímco před sedmou hodinou byl například ještě v Kutné hoře klid, jediná sněhová přeháňka vše změnila. Teploty se pohybují kolem nuly a při možném přechodu sněžení v déšť v průběhu dne se může tvořit ledovka.

Od rána hustě sněží v Královehradeckém kraji. Teploty se pohybují kolem nuly a v některých úsecích hrozí námraza. Silničáři nasadili do terénu téměř sedm desítek sypačů. Podle meteorologů by se mělo sněžení v nižších oblastech Královéhradeckého kraje během dne proměnit v déšť, na horách by mělo dál sněžit a má foukat silný nárazový vítr. Řidiči proto musí počítat se vznikem sněhových jazyků.

Silný nárazový vítr a sníh s deštěm komplikují dopravu řidičům v Karlovarském kraji. Silničáři nasadili na odstraňování mokrého sněhu se solí veškerou techniku. Přes Karlovarský kraj přecházela v noci na dnešek studená fronta doprovázená silným nárazovým větrem. Sníh s deštěm komplikoval dopravu jak na hlavních tazích, tak na silnicích druhé a třetí třídy. Podle mluvčího Krajské správy a údržby silnic Milana Poláka měly v ranních hodinách problémy především kamiony, které nemohly vyjet do prudších kopců. "Podle mých informací jsou vozovky sjízdné s nejvyšší opatrností. Ve vyšších polohách je vlivem silného nárazového větru možnost tvorby sněhových jazyků." Opatrně by měli řidiči jezdit ve vyšších polohách, hlavně v okolí Božího Daru na Karlovarsku a Aše na Chebsku.

V Krušných horách sněží a fouká vítr, místy se proto tvoří sněhové jazyky. Cestu na hraniční přechod Cínovec ráno blokovaly kamiony. Pluhy stále projíždějí komunikace nižších tříd na Teplicku, Chomutovsku a Děčínsku.

Silný nárazový vítr a sněžení komplikují dopravu i v jižních Čechách. V úseku Volary - Slunečná poblíž Lipna hustě sněží a vítr zafoukává silnice. Kamiony by do této oblasti raději vůbec neměly vyjíždět.

Markéta Kaclová, Ivan Mls, Andrea Bocková, Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme