I dnes se vyplatí opatrnost na silnicích

Na silnicích to i dnes klouže. Husté sněžení a silný vítr komplikuje dopravu i na hraničních přechodech v horských oblastech republiky. Kamiony mají problémy jak na severu, tak i na jihu Čech. Šumavské přechody Strážný a Zadní Zvonková jsou průjezdné jen pro osobní dopravu. Silničáři radí řidičům, aby s nákladem nejezdili do oblasti mezi Volary a Slunečnou u Lipna, kde se nesmí solit a vítr silnici zafoukává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

husté sněžení na Vysočině

husté sněžení na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Jak Českému rozhlasu potvrdila dispečerka silničářů Alena Součková, situace se hodinu od hodiny zhoršuje. "Problémy máme na silnici I/39 z Volar na Vimperk na Strážný. Mezi obcemi Hliniště a Strážný stojí kamiony, průjezdné je to pouze pro osobní dopravu. Hlásili nám z německých hranic, že na druhou stranu pouští jen kamióny, které jsou vybavené sněhovými řetězy. Na Šumavě v okolí Kvildy jsou závěje, zafoukané silnice, frézují tam."

Na Kutnohorsku a na Kolínsku se od časných ranních hodin vyskytují přeháňky a místy už napadlo až několik centimetrů sněhu. Všechny komunikace jsou zatím sjízdné. Situace se ale může rychle změnit. K občasnému sněžení se totiž přidal silný nárazový vítr. Silničáři proto nevylučují tvorbu sněhových jazyků, a to hlavně ve vyšších polohách na Zbraslavicku a Uhlířskojanovicku. Do terénu vyjela veškerá dostupná technika a zatímco před sedmou hodinou byl například ještě v Kutné hoře klid, jediná sněhová přeháňka vše změnila. Teploty se pohybují kolem nuly a při možném přechodu sněžení v déšť v průběhu dne se může tvořit ledovka.

Od rána hustě sněží v Královehradeckém kraji. Teploty se pohybují kolem nuly a v některých úsecích hrozí námraza. Silničáři nasadili do terénu téměř sedm desítek sypačů. Podle meteorologů by se mělo sněžení v nižších oblastech Královéhradeckého kraje během dne proměnit v déšť, na horách by mělo dál sněžit a má foukat silný nárazový vítr. Řidiči proto musí počítat se vznikem sněhových jazyků.

Silný nárazový vítr a sníh s deštěm komplikují dopravu řidičům v Karlovarském kraji. Silničáři nasadili na odstraňování mokrého sněhu se solí veškerou techniku. Přes Karlovarský kraj přecházela v noci na dnešek studená fronta doprovázená silným nárazovým větrem. Sníh s deštěm komplikoval dopravu jak na hlavních tazích, tak na silnicích druhé a třetí třídy. Podle mluvčího Krajské správy a údržby silnic Milana Poláka měly v ranních hodinách problémy především kamiony, které nemohly vyjet do prudších kopců. "Podle mých informací jsou vozovky sjízdné s nejvyšší opatrností. Ve vyšších polohách je vlivem silného nárazového větru možnost tvorby sněhových jazyků." Opatrně by měli řidiči jezdit ve vyšších polohách, hlavně v okolí Božího Daru na Karlovarsku a Aše na Chebsku.

V Krušných horách sněží a fouká vítr, místy se proto tvoří sněhové jazyky. Cestu na hraniční přechod Cínovec ráno blokovaly kamiony. Pluhy stále projíždějí komunikace nižších tříd na Teplicku, Chomutovsku a Děčínsku.

Silný nárazový vítr a sněžení komplikují dopravu i v jižních Čechách. V úseku Volary - Slunečná poblíž Lipna hustě sněží a vítr zafoukává silnice. Kamiony by do této oblasti raději vůbec neměly vyjíždět.

Markéta Kaclová, Ivan Mls, Andrea Bocková, Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme